Obrázok je ilustračný

Liečivé huby. Ich pozitívne účinky na ľudský organizmus poznali ľudia už pred stáročiami. Kým v minulosti boli súčasťou najmä tradičnej medicíny, dnes sa ich vlastnosti využívajú aj v rámci moderného lekárstva poťažmo ako výživové doplnky.

Účinky liečivých húb sa dlhé roky spochybňovali. Až súčasné výskumy priniesli definitívne výsledky o tom, že huby dokážu skutočne pozitívne vplývať na ľudské zdravie. Obsahujú napríklad celý rad vitamínov – D, B1, B2, C, E a minerálov – vápnik, železo, draslík, meď. Tieto látky však nájdeme aj v iných druhoch potravy. Oveľa cennejší prvok, ktorý sa nachádza v liečivých hubách sú tzv. Betaglukány.

Ide o polysacharidy, ktoré si telo nedokáže samo vytvoriť. Okrem niektorých húb sa nachádzajú napríklad v obilninách a pivovarníckych kvasniciach. Betaglukány posilňujú imunitný systém a svojimi protizápalovými schopnosťami vedia pôsobiť na mnohé choroby od zápalov po autoimunitné ochorenia.

Liečivé huby tiež obsahujú terpény, teda malé aromatické molekuly húb, ktoré sú dôležité pri vírusových, zápalových a imunitných ochoreniach. Sú schopné ovplyvniť bunkovú DNA a zabrániť vírusom vniknúť a reprodukovať sa v jadre bunky. Aj to je dôvod, prečo sa extrakty z liečivých húb stávajú súčasťou výživových doplnkov.

Najznámejšie liečivé huby

Podľa odborníkov rastie na zemi viac než 300 druhov liečivých húb. Väčšina z nich však neobsahuje dostatočné množstvo zdraviu prospešných látok. Preto by ich konzumácia bola takpovediac zbytočná. Existuje však niekoľko výnimiek.

  • trúdnikovec pestrý – túto drevokaznú hubu nájdeme prakticky na celej Zemi (vrátane Slovenska). Extrakt z nej nazývaný PSK alebo Krestin je silná protirakovinová látka účinkujúca priamo proti rakovinovým bunkám. Pomáha tiež stimulovať imunitný systém a má silné antivírusové vlastnosti. Na priamu konzumáciu nie je vhodná, keďže je nejedlá. V obchodoch sa však dá získať špeciálny extrakt z trúdnikovca pestrého.
  • lesklokôrovka obyčajná – známa skôr ako huba Reishi. Patrí medzi najstaršie huby používané na lekárske účely. V ľudskom tele má široké uplatnenie. Pôsobí antibakteriálne, protizápalovo a antioxidačne. Reguluje krvný tlak, hladinu cukru v krvi a cholesterol. Zároveň zmierňuje príznaky alergie a zápaly. Je tak právom považovaná za hubu dlhovekosti, mladosti a zdravia. Huba je sama o sebe nejedlá a preto sa v obchodoch predáva iba extrakt z Reishi.
  • ryšavec šikmý – je známejšia pod názvom Čaga. Ide o drevokaznú hubu, ktorá zvyčajne parazituje na kmeňoch briez. Vo veľmi vzácnych prípadoch sa dá nájsť aj na Slovensku. Ryšavec šikmý obsahuje až 20% beta-glukánov a používa sa pri zápaloch, rakovine či vírusových ochoreniach. Aj čaga sa radí medzi nejedlé huby. Dá sa však kúpiť extrakt z tejto huby.
  • koralovec ježovitý – mnohí ho poznajú skôr pod menom levia hriva. Rastie aj na našom území, no ide o chránenú hubu. Za jednu plodnicu hrozí pokuta 69€. Preto ho neodporúčame trhať a konzumovať. Radšej si zaobstarajte účinnejší extrakt z koralovca ježovitého. Využíva sa najmä na posilnenie nervovej sústavy. Odporúča sa tiež na posilnenie imunity, pri depresii, celkovom vnútornom nepokoji a pri poruchách spánku.
  • húževnatec jedlý – v našich končinách je známejší ako šiitake. Má vysoký obsah látky fiberin. Tá má výrazné účinky pri prevencii pred obezitou, zápchou, cukrovkou a rakovinou hrubého čreva. Okrem toho má blahodárne účinky na ľudské srdce. Ako jedna z mála liečivých húb sa radí medzi jedlé a preto ju bez problémov môžeme zaradiť do svojho jedálnička. Pokiaľ by ste šiitake neprišli na chuť, môžete ho brať ako súčasť výživových doplnkov.

(Alinka/PR), foto: pexels.com