Vianočné gule

pc216995Už 9 rokov si doma stromček ozdobujeme čisto prírodnými ozdobami – slamené ozdoby, drevené, červené mašle. Tento rok by som chcela trošku zmenu a chcela by som biely stromček. Aby som niečim začala, tak som si zhotovila biele vianočné gule z perlovky. Postup je veľmi jednoduchý a bude vás to určite baviť.

Čo potrebujete: malé balóniky (dostať kúpiť v hračkárstve celú sadu za asi 25 Sk), bielu priadzu, škrob na textil, nožničky, háčik

Ako na to:
Nafúknite si balóniky, ale nie príliš veľké, také akurát guličky. Ak budú mať nepravidelný tvar (elipsovitý), nevadí, pri obväzovaní sa to upraví. Teraz si vezmite priadzu a začnite ju namotávať na balónik. Krúťte všetkými smermi a upravujte aj tvar balónika do gule. Keď máte omotanú, koniec prevlečte pomocou háčika pod namotanú priadzu, aby sa niť nerozmotala. Takto si spravte všetky balóniky.

Potom si zoberte lavór a vylejte doň neriedený! škrob a všetky loptičky v ňom dobre ponamáčajte. Dajte usušiť. Po uschnutí balóniky nožničkami poprepichujte a opatrne vyberte. Gule sú hotové.

Tip na úpravu: Dočítala som sa na nejakom fóre, že balóniky sa dajú namáčať aj vo vodnom skle. Ešte som to neskúšala, ale vraj by to malo tiež dobre držať.
Hotové loptičky môžete ešte postriebriť lakom v spreji. Gule budú pekne ligotavé.

Mojej mame sa tento nápad veľmi zapáčil. Ona namiesto gulí na stromček si ich povesila na luster ako dekoráciu. Veľmi je to milé.

Pár gulí nechala aj s balónikmi farebnými a tie zase povešala na vetvičky.

Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

Prečítajte si tiež

11 komentárov

 1. Zuzana píše:

  je to fakt originálne, ja som si tak zhotovila pomocou vodného skla aj helowinské tekvice to je paráda vrelo odporúčam nie je to také nákladné ale ten efekt je neopísateľné a zhotovíte si to sami

 2. Alinka píše:

  Zuzka, pošli mi fotku, neviem si predstaviť tekvičku takto vytvorenú. Musí to vyzerať super :-)

 3. Marek píše:

  skvele skusal som to

 4. Ľubica píše:

  Už dávno som to chcela robiť,ale…na jar sme to skúšali do tvaru veľkonočných vajec so škrobom, ktorý sa rozrába z prášku a obmotávali sme perlovky/na vyšívanie/ bolo to super až do chvíle keď sme chceli balóny vybrať boli prilepené-zdeformovali sa, preto sa pýtam netreba ich pred omotávaním natrieť?
  ďakujem za skvelé námety

 5. Alinka píše:

  Dobrý deň, mne sa to nestalo, že by boli prilepené, možno ste ich mala slabo vysušené, lebo keď boli riadne vysušené a balónik som praskla, tak krásne sa odlúpil od gulí a dal sa vybrať.
  Alinka

 6. Nikoleta píše:

  Mohla by som sa spýtat kde si kupim ten skrob kde najdem za jaku cenu?:)
  Dakujem

 7. Alinka píše:

  ja som kúpila normálne v drogérii, cenu neviem ale pár drobných to bolo.

 8. jane píše:

  ja som to skusala vcera, tento odkaz som nasla az dnes, a pouzila som vodne sklo a motuz hnedy – dnes to bolo uschnute a balonik sa dobre odlepil – potom som ho rozviazala a vytiahla- mozem ho pouzit opatovne.
  vase biele gule sa mi velmi pacia a tiez ten napad so zavesenim na luster a konariky :-) dakujem.

 9. Sima píše:

  zda sa mi to komplikovane

 10. Zuzi píše:

  Ja som to skúšala robiť asi pred dvoma rokmi… Použila som na to vodné sklo, ale to sa mi po čase vyzrážalo a gule mi zostali také fľakaté vyblednuté, akoby zaprášené bielym práškom. Myslíte, že som niekde urobila chybu??

 11. Lucy píše:

  Ahojte, chcem sa opýtat na ten škrom-to sa lepí klasickým škrobom na textil? ja som kupila klasický na textil-tekutý. Možem tie gule rovno namáčat v tomto škrobe,alebo ho treba neako ešte upravit-nikede som počula že je škrom potrebne varitt, dakujem
  :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *