Veľkostné tabuľky detského oblečenia a topánočiek

satyKupovať deťom oblečenie je hotová veda, hlavne pre tie maminky, ktoré bábätko ešte len čakajú. V obchodoch na nás hľadia nádherné kúsky oblečenia a už si predstavujeme, ako budú naše princezničky vyzerať ako z cukru, alebo naši chlapčekovia akí budú fešáčikovia. Po prvom poblúznení príde trošku zmätok, akú veľkosť oblečenia máme kúpiť, keďže nevieme, ako rýchlo bábätko rastie a či vôbec vynosí letné šatočky, ktoré sa nám páčia, ale bábätko sa nám narodí v zime. Niektoré obchodené siete majú na visačkách uvedené pri veľkostiach aj vekovú hranicu, pre akú je oblečenie vhodné. Možno aj nasledovné tabuľky vám pomôžu sa orientovať v jednotlivých veľkostiach detského oblečenia a topánočiek.

Oblečenie

oblecenie1
Z vlastných skúseností môžem potvrdiť, že sa neoplatí kupovať najmenšie oblečenie veľkosti 50 (pokiaľ nemáte “predčasniatko” alebo drobné bábätko) a z veľkosti 56 skutočne len pár kúskov z dupačiek a bodyniek. Dieťatko, pokiaľ má priemernú pôrodnú váhu, skoro prechádza na veľkosť 62. Stalo sa mi, že som dostala ako darček pre dieťatko od návštevy nejaké oblečenie veľkosti 62 a drobček to mal oblečené 2-3x a aj to sme skoro odkladali, pretože som mala dostatočnú výbavu z tejto veľkosti. Ak sa chystáte na návštevu, pozerajte sa skôr po veľkostiach nad 68, pretože mamičky si veľkosť 62 vopred zaobstarajú určite samé.
Neskôr už dieťatko nerastie tak rýchlo a môže sa vám stať, že napríklad veľkosť 80 vynosíte aj dlhšie ako do 12-tich mesiacov, záleží to od strihu.

Čiapočky

ciapkyS čiapočkami to bolo u nás hotová katastrofa, buď nám boli veľké alebo malé, nikdy nám dobre nesedeli na uškách. Pri novorodeniatkach je to ešte dobré, ale pri väčších veľkostiach je naozaj dobré, ak budete kupovať čiapočky spolu s dieťaťom a skúšať mu ju na mieste, vyhnete sa tak problémom ako sme zažili my.

Topánočky

obuv
Investovať do dobrých topánočiek sa vám skutočne oplatí. Čo sa týka papučiek, odporúčam kupovať nové, pretože dieťatko, akonáhle začne chodiť, ich veľmi rýchlo okope a vyderie. Kupujte určite papučky na šnurovanie a s klenbou. Žiadne zašuchovačky alebo nastokávačky nie sú vhodné pre najmenšie deti, môžete im spôsobiť úraz alebo nesprávnu klenbu nožičky.
Pri kúpe topánočiek si odmerajte pravítkom chodidlo dieťatka a potom si premerajte vnútornú dĺžku topánočky. Rátajte radšej s nejakou rezervou na ponožku a v zime aj na punčošky. Topánočky by ste tiež radšej mali kupovať len nové, ale povedzme si, v obchodoch tie ceny sú niekedy riadne predražené a tak kúpiť z druhej ruky kvalitné topánočky, ktoré sú zachovalé a nezničené by nemalo spôsobiť veľkú škodu na chodidle. Veď detská nožička rastie strašne rýchlo a dieťatko topánočku za tých pár mesiacov nestihne zničiť.

O autorovi Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *