Určite ste sa už ocitli v životnej situácii, v ktorej ste potrebovali na svojej ceste vpred urobiť ďalší krok, no nenabrali ste dostatok odvahy. Nemali ste dosť sebadôvery k tomu, aby ste vykročili. A tak ste zostali prešľapovať na mieste a ľutovať sa zatiaľ čo ľudia okolo vás smelo kráčali vpred za svojim snom. Je vám tento scenár povedomý? Spoznávate sa? Chcete poznať tajomstvo ako si získať a udržať zdravé sebavedomie?

Vedeli ste o tom, že podľa výskumov má až 90% ľudí problém so svojou sebadôverou? Práve kvôli snahe získať a udržať si pocit vlastnej hodnoty vzniká obrovské množstvo konfliktov v medziľudských vzťahoch. Rozpadnuté priateľstvá, susedská nenávisť, rozbroje v rodine, rozvody, zánik firiem či medzinárodné konflikty. Až tak ďaleko môže zájsť “doťahovanie” sa v prípade nízkeho sebavedomia. Nedajte sa pomýliť zdanlivým pocitom sebaistoty, ktorý v človeku na prvý pohľad vidíte. V mnohých prípadoch môže ísť len o skvelé maskovanie nízkeho sebavedomia. Ako ľudia okolo nás skutočne vnímajú svoju hodnotu? Ako zistíme, ako na tom sme my sami? Najskôr sa musíme obzrieť do minulosti a tiež pochopiť, na čom závisí vývoj zdravého sebavedomia. Viete akí sú najsilnejší nepriatelia našich neúspechov, ale aj spokojnosti vo vzťahoch?

  • strach
  • nízky pocit vlastnej hodnoty.

Ľudia sa s nízkym pocitom vlastnej hodnoty vyrovnávajú šiestimi rôznymi spôsobmi:

  • stiahnu sa do úzadia
  • bojujú o svoj názor a chcú mať za každú cenu pravdu
  • robia zo seba šaša a všetko otočia na srandu
  • popierajú realitu
  • prispôsobia sa
  • kompenzujú si nízky pocit vlastnej hodnoty (veľkým autom, častým nakupovaním, dravou kariérou, túžbou po sláve, glorifikáciou vlastnej osoby, túžbou po dokonalom vzhľade, túžbou po dokonalej mienke o sebe samom u iných ľudí atď).

Nie sme to, čo si o sebe myslíme. Nie sme ani to, čo si o nás myslí druhí. Sme to, čo si myslíme, že si o nás myslia druhí.

Sebavedomie a životný optimizmus by sme mohli zhrnúť vlastnosťami ako empatia, nesebeckosť, nezávislosť, odolnosť, ctižiadosť, tolerancia, znalosť ľudí, rozvážnosť. Sebavedomie je teda schopnosť aktívne, s istotou a porozumením vstupovať do vzťahov a okolností.  Riešenie nízkeho sebavedomia je na prvý pohľad pomerne jednoduché: dokázať porozumieť ľuďom bez toho, aby sme ich súdili. Ak začneme pristupovať k iným ľuďom s láskou, bez pýchy, bez pohŕdania a najmä bez túžby posudzovať a odsudzovať, nielenže im začneme lepšie rozumieť, ale my sami sa budeme lepšie cítiť a v neposlednom rade sa budú cítiť dobre v našej prítomnosti oni.

Ako sa vyrovnať s komplexami a nízkym sebavedomím

  • Sebauvedomením
  • Sebaprijatím

Nik z nás nie je dokonalý a dokonalé nie sú ani naše vzťahy. Každý z nás je iný a jedinečný. Ak nebudeme mať od ľudí nezdravé očakávania, oceníme ich jedinečnosť a zároveň dokážeme prijať seba, pochopiť, že aj my sme nedokonalí, pretvárať svoje nedostatky a povýšiť ich na prednosti, staneme sa človekom s dobre nastaveným pocitom vlastnej hodnoty. Ak prijmeme, že každý má na tomto svete svoje jedinečné poslanie a žije svoj príbeh, uvedomíme si svoju výnimočnosť, dokážeme opraviť nezdravý pohľad sám na seba a na svoju jedinečnú  hodnotu. Kľúčové na ceste k zdravému sebavedomiu je pochopiť, že ja som OK aj ty si OK presne taký, aký si. Pretože to, kým sme a kým sa staneme je len a len výsledok našich vlastných rozhodnutí. A podľa čoho budeme vedieť, že naša hodnota je už v poriadku a nastavená správne? Podľa toho, že naša mienka o sebe samom nebude závisieť na tom, čo si o nás myslia, alebo hovoria iní ľudia. Krátko nato pochopíte, že s takýmto človekom sa oveľa lepšie žije, priatelí aj pracuje.

Zdroj: Projekt výzvy lásky, Mojmír Voráč

Foto zdroj: pixabay.com; pexels.com