Spomienky na leto

a-cirkus Pri objavení receptu na pizzu som si spomenula na tohtoročné letné prázdniny, ktoré sme so synom takmer každé poobedie trávili na akcii “Letný cirkus”. Táto prázdninová akcia trvala asi mesiac a jej cieľom bolo príjemne a zaujímavo vyplniť čas deťom, ktorých rodičia pracujú a nemajú možnosť “polročnej” dovolenky.
Cirkus s príslušenstvom bol postavený na priestrannej lúke. V hlavnom stane sa každý večer konali zadarmo predstavenia. Program, na ktorom sa účinkujúci dohodli vždy ráno, nacvičovali deti-dobrovoľníci celý deň pod dozorom dospelých. Do programu sa mohol prihlásiť každý, kto mal odvahu vystupovať pred veľkým publikom.
Okrem toho bola vytvorená špeciálna skupina detí, ktoré sa museli nahlásiť ešte pred začatím tejto akcie a spoločne nacvičovali celý mesiac niekde inde záverečný galaprogram.
a-cirkus-rozpr
V tom malom stane vzadu na obrázku rozprávala každú hodinu dvojica šašov menším deťom rozprávky. Program začínal obľúbenou hrou s velikánskou plachtou, pomocou ktorej deti učili rôzne plyšové zvieratká skákať na “trampolíne”, alebo museli sami prebiehať popod lietajúcu plachtu, atď. Šašovia si vymysleli vždy niečo vtipné. Na ukľudnenie  rozprávali potom spomínané rozprávky a pri tom im mohli pomáhať takisto malí dobrovoľníci “rozprávači”.
a-cirkus-rozpr1
a-cirkus-rozpr2

ceruzky
Podľa témy dňa sa každý deň usilovne tvorilo v dielni pre šikovné rúčky. Na obrázku sú napríklad čarovné paličky -téma bola “kúzelníci”. Na ich výrobu sa použili obyčajné ceruzky, ktoré deti oblepili lepiacimi, ligotajúcimi sa fóliami a drôtikmi pripevnili pierka či iné ozdoby.
Ďalší deň bola zadaná napr. téma “zvieratá” a deti si tvorili masky rôznych zvierat a tie, čo mali záujem, mohli s nimi vystupovať i v cirkuse.
a-slon
I takéto slony tam behali. (Vyrobené z papiera : čelenku upraviť na veľkosť hlavy, prilepiť uši. V chobote je drát, ktorý umožňuje jeho ohýbanie.)
a-voziky
Pre deti sa každodenne organizovali i mnohé hry. Jednou z nich bola možnosť vyskúšať si aspoň čiastočne, s akými prekážkami musia neustále bojovať postihnutí ľudia na vozíkoch. Deti museli iba pomocou vlastných síl zdolať na vozíku prekážkovú dráhu.
a-lovryb Lov rýb
a-hra
Túto hru máme i my doma, našťastie v menšom, tzv. stolnom vydaní, nespomeniem si však na jej názov.
a-kozmonaut Pre budúcich kozmonautov.
a-babatka
Nezabudlo sa ani na bábätká.
a-akrobat
Na žinenkách cvičili cirkusoví akrobati.
a-kantina Tu sídlila cirkusová kantína, kde deti- dobrovoľníci opäť pod dohľadom dospelých pripravovali občerstvenie, ako pizzu, obložené chlebíky, tvarohový dezert s ovocím, kávu, čaj, minerálku, atď a starali sa i o predaj.
a-biergarten
Miesto na oddych, posedenie, konzumáciu jedál- predovšetkým pre rodičov.
a-tien
Z večerného predstavenia- tzv. tieňové divadlo. Ostatné fotky z večerných predstavení sú, bohužiaľ, veľmi rozmazané. Bola tam totižto ako v pravom cirkuse tma a môj fotoaparát s bleskom nestíhal zachytiť pohyb toľkých angažovaných akrobatov, šašov, kúzelníkov,  tanečníc, krotiteľov zvierat a pod.

O autorovi Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *