Problémy s dojčením

dojcenie11Dojčenie je veda a pokiaľ matka má snahu dojčiť, musí sa to naučiť. Určite to nie je tak, že sa dieťa len prisaje a už to všetko samo ide. Pritom vám možno vypadne nejedna slza, pretože prvotné dojčenie bolí, kým si bradavky zvyknú na časté sanie. Nepozná to žena, ktorá nedojčila. Pri druhom dieťatku som aj ja sama bola zúfalá a nechápala som, ako sa môžu ženy pri dojčení na obrázkoch usmievať, keď mňa to tak straaašne prvé dni bolelo. Ale nezúfajte, po pár dňoch to všetko ustane a vy si budete užívať vaše dojčenie spolu s dieťatkom. Ako si teda pomáhať pri rôznych ťažkostiach spojených s dojčením?

Bolesti pri uvoľňovaní mlieka
Bolesti pri uvoľňovaní mlieka sa zvyčajne vyskytnú v období, keď si telo matky ešte len zvyká na dojčenie. V prvom rade sa uistite, či máte pri dojčení dobrú polohu. Mali by ste mať dobre podopretý chrbát, ramená, chodidlá a lakte. Plecia a krčné svaly by mali byť uvoľnené. Pichľavú bolesť vnútri prsníkov môže spôsobovať stiahnutie mliekovodov počas vypudzovania mlieka smerom do bradavky. Prvé dni po pôrode vám určite bude vyhovovať dojčiť poležiačky a určite si skoro nájdete tú správnu polohu. Dôležité je pamätať na to, že dojča má ísť za prsníkom a nie prsník za dojčaťom. Vy nesmiete byť pri dojčení v kŕči. Bolesti sa vytratia, len čo si telo zvykne na dojčenie.

Vytekanie mlieka
V prvých týždňoch môže mlieko vytekať z obidvoch prsníkov a aj medzi kŕmeniami. Vytekanie je neklamným dôkazom výdatnej tvorby mlieka a zabraňuje nalievaniu prsníkov. Postupom času tento jav prestane. Vkladajte si do podprsenky špeciálne vložky a často ich vymieňajte, lebo by sa vám vlhké bradavky mohli spariť a zapáliť. Ak je vytekanie silné, použite prsníkovú mušľu z umelej hmoty.

Boľavé a popraskané bradavky
Bolestivosť bradaviek zvyčajne spôsobuje zlá technika dojčenia. Buď je dieťa v nesprávnej polohe, alebo sa nevie správne prisať k prsníku, prípadne zbytočne dlho pije. Pokožka je sčervenená, pri dojčení pociťujete v popraskanej bradavke ostrú bolesť.

Čo robiť?:

  • Po dojčení vysušte bradavku a doprajte bradavkám niekoľkokrát denne vzdušný kúpeľ.
  • Počas dojčenia meňte polohu dieťaťa, aby tlak striedavo pôsobil na rôzne časti dvorcov.
  • Z postihnutého prsníka si jeden deň mlieko len odstrekujte.
  • Po vyprázdnení prsníka nenechajte dieťa naďalej cmúľať bradavku.
  • Ak sú prsníky veľmi boľavé, vyskúšajte tzv. sombrérový klobúčik.
  • Nechtíková alebo iná hojivá masť môžu utíšiť bolesť.

Upchatý mliekovod
Tvrdá malá sčervenená zdurenina na prsníku signalizuje, že sa niektorá z mliečnych žliaz upchala. Upchatím mliekovodu sa zamedzí odtekanie mlieka z niektorej časti prsníka. Bolesti v prsníkoch sa môžu objaviť po prekonaní choroby (prechladnutie), alebo počas obzvlášť stresujúcich a vyčerpávajúcich situácií, ale môžu prísť aj bez akéhokoľvek varovania. Prsník umyte teplou vodou a jemne ho vymasírujte. Potom si k nemu priložte dieťa. Krátka intenzívna bolesť vám prezradí, že sa vývod uvoľnil. Ak bolesť nepovolí, ešte v ten istý deň navštívte lekára, pretože ak sa nezvolí správny liečebný postup, môže vzniknúť zápal.

Zápal prsníka
Pri upchatí mliečnej žľazy sa do prsníkového väziva môže dostať infekcia a prsník sa zapáli. Okrem toho, že je prsník citlivý, matka sa cíti ubolená, zoslabnutá a má teplotu. Hovoríme o mastitíde. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, pretože tento stav môže, ale nemusí vyžadovať liečbu antibiotikami. Ak zápal prsníka zanedbáte, vo väzive môže vzniknúť hnisavá hrčka, ktorá sa vo zvlášť komplikovaných prípadoch odstraňuje chirurgicky.

Ako postupovať v liečení upchatých mliečnych vývodoch a zápale prsníkov:

Časté dojčenie poskytuje úľavu, redukuje zápal a spôsobuje uvoľnenie zablokovaných častí. Striedanie polôh pri dojčení napomáha efektívnejšie vyprázdňovanie všetkých častí prsníka. Zabudnite na dnes už zastaraný a nepravdivý názor, že pre dieťatko je nezdravé a nebezpečné, ak ho matka pri zápale prsníka dojčí. Antibakteriálne vlastnosti materského mlieka chránia dieťatko pred infekciou.
Oddych je dôležitou súčasťou liečby boľavých prsníkov, upchatých mliekovodov alebo zápalu prsníka. Snažte sa odpočívať v posteli s dieťatkom privinutým k sebe. Môžete tak pohodlne a často dojčiť. Minimalizujte svoj pohyb mimo postele. Všetky potrebné veci majte na dosah ruky.
Teplý obklad na postihnuté miesto prsníka a jemná masáž pred dojčením uľahčí vyprázdňovanie prsníka. Účinná a príjemne uvoľňujúca môže byť teplá sprcha alebo kúpeľ, spolu s citlivou masážou teplým uterákom alebo mäkkou látkou. Dojčiť treba hneď po nahriatí prsníkov.

O autorovi Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *