Pozor na pieskoviskách

pieskoviskoHlavne leto je obdobím, keď naše ratolesti trávia väčšinu času vonku na pieskoviskách, či tráve. Neúnavne celé hodiny dokážu prevracať piesok z nádobky do nádobky a nenechajú sa ničím rušiť. Avšak kvôli chovateľom psov a mačiek na sídliskách, ktorí častokrát vykonávajú svoju potrebu na nevhodných miestach, nemusí byť pieskovisko, či trávnik určený pre deti práve bezpečným miestom. Preto treba byť ostražití. Po každom návrate z pobytu vonku umývajte deťom dôkladne ruky a aj von noste so sebou aspoň vlhčené utierky, aby ste deťom ruky mohli utrieť, ak mu chcete dať do ruky ľahký olovrant. Častokrát však dieťa nemusíte ustriehnuť, aby si počas hry nevložilo prsty do úst. Preto ak ste si nie istí nezávadnosťou pieskoviska, radšej sa mu vyhnite. Nebezpečenstvo nákazy parazitmi je totiž obrovské a pre deti zvlášť nebezpečné!

Giardióza
Vyvoláva ju parazit Giardia (lamblia) intestinalis, ktorá sa do tela môže dostať požitím kontaminovanej vody alebo stravy, zanesením do úst z piesku, hliny alebo trávy. Giardiáza je vlastne infekcia tenkého čreva. Postihuje hlavne deti predškolského veku. Pri dlhotrvajúcej infekcii sa môžu objaviť znaky podvýživy. Choroba sa prejavuje drastickými hnačkami s vetrami, veľmi bledou, spenenou nepríjemne zapáchajúcou stolicou, nechutenstvom, únavou, chudnutím, zlým pocitom a opuchnutím brucha, kŕčmi a napínaním na vracanie. Ale asi dve tretiny infikovaných detí nemá nijaké príznaky! Ak sa však objavia, býva to zvyčajne 1-3 dni po infikovaní. Diagnostikuje sa zo stolice. Lieči sa pomocou antibiotík.

Hlísty
Hlísty sa prenášajú cmúľaním a oblizovaním rôznych predmetov, alebo po konzumácii jedla, ktoré bolo kontaminované vajíčkami parazitov. V črevách sa z vajíčok vyvinú dospelé hlísty. Samičky hlíst vyliezajú v noci z konečníka, aby nakládli nové vajíčka do kože okolo análneho otvora. Pre deti je to veľmi nepríjemné, pretože pociťujú svrbenie v oblasti konečníka, najmä v noci, u dievčat to môže byť aj svrbenie v pošve. Miesto okolo konečníka sa môže zapáliť v dôsledku sústavného škrabania.

Mrle
Parazitujú v hrubom čreve človeka, najmä detí. Podobne ako u hlíst samička vylieza v noci klásť vajíčka do okolia konečníka. Nákaza sa pozná tak, že deti sa škrabú, pri tom sa im nepatrné vajíčka dostávajú pod nechty a pod., pri hre dochádza opäť k samonákaze alebo k nákaze kamaráta (súrodenca). Slabý výskyt sa často ani nezistí, pri hromadnej nákaze sa môžu dostaviť anemické príznaky. Sprievodnými javmi sú často bolesti žalúdka a čriev, nechutenstvo, hnačky, deti sú bledé, majú kruhy pod očami, zle spia, niektoré sa v noci pomočujú, sú nervózne. Prevenciou je dodržovanie maximálnej hygieny. Nutné je časté utieranie dlážok a utieranie prachu namokro. Vajíčka sa hromadia najmä za nechtami, preto ich treba pravidelne strihať a čistiť. Treba pravidelne meniť uteráky, spodnú bielizeň a posteľné prádlo. Použité prádlo treba spariť horúcou vodou a ožehliť.

Salmonelóza
Je to hnačkové ochorenie vyvolané baktériou Salmonella enteritis. Zdrojom infekcie sú najmä domáce zvieratá – ošípané, hovädzí dobytok, kačice, a ich produkty (mlieko, mäso a vajcia). Človek sa nakazí konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného mäsa alebo vajec alebo požitím tepelne neupravených potravín (rôzne majonézy, zmrzlina, huspenina, tlačenka, nátierky, salámy a pod.). Čas od infekcie po objavenie sa prvých príznakov je pomerne krátky (6 až 36 hodín) a závisí na množstva požitého toxínu a baktérii. Ochorenie začína náhle nevoľnosťou, bolesťou hlavy a zimnicou, rýchlo nastupuje horúčka až 40°C. Nasleduje zvracanie, bolesti brucha a hnačky. Spočiatku kašovitá stolica sa rýchlo mení na vodnatú a zeleno sfarbenú. Chorý hnačkami a zvracaním stráca veľké množstvo tekutín a elektrolytov. Tento stav pri klasickej forme trvá 2-3 dni, potom dochádza k pomerne rýchlej normalizácii stavu. Ľahké formy salmonelózy sa môžu prejaviť len krátko trvajúcou nevoľnosťou.

Shigelóza
Jej pôvodcom je baktéria Shigella dysenteriae. Baktérie sa dostanú do úst dieťaťa špinavými rukami v znečistenom piesku. Prenášačmi nákazy sú tiež muchy a hmyz, najmä v letnom období. Na potraviny sa Shigelly prenášajú najčastejšie kontaminovanou vodou, najmä na surové ovocie a zeleninu, resp. surové mlieko alebo mäso. Ochorenie sa prejavuje horúčkou, nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami brucha a vodnatými hnačkami. Dieťa je ohrozené hlavne dehydratáciou.

Toxokaróza
Ide o jedno z najčastejších parazitických ochorení človeka. Pôvodcom je škrkavka psia alebo mačacia. Vyskytuje sa u psov a mačiek, ale pri nedodržaní hygienických zásad je možný prenos na človeka. Ak pieskovisko navštevujú psy alebo mačky, je pravdepodobné, že sa tam nachádzajú vajíčka, hlavne ak zvieratá nie sú pravidelne odčervované. Dieťa si nákazu prenesie zjedením infikovaného piesku, oblizovaním kamienkov, pojedaním trávy. Vo vajíčkach je larva, ktorá sa priamo v tele uvoľní a krvou môže cirkuoovať do jednotlivých orgánov v tele. Toxokara je nebezpečná, pretože môže postihovať viacej orgánov – črevá, pečeň, obličky, pľúca. Ak nie je liečená, môže mať vážne dôsledky pre zdravie dieťaťa. Ochorenie je spravidla nenápadné. Dieťa sa sťažuje na bolesti brucha, má hnačky, ale závažnejšie príznaky nie sú.
 
Toxoplasmóza
Toxoplasmóza je infekčné ochorenie, ktorého pôvodca je parazit Toxoplasma gondii. Nakaziť sa ňou môžu všetky vekové kategórie a väčšinou prebieha nepozorovane. Prenášačom tohto parazita je mačka domáca a ďalšie mačkovité šelmy. Parazit sa množí v čreve hostiteľského zvieraťa a jeho vajíčka sa vylučujú zvieracími výkalmi. Na vzduchu vajíčka jeden až štyri dni dozrievajú a po tejto dobe sú nákazlivé niekoľko mesiacov. Vtáci a cicavce, medzi nimi i človek, ich prijímajú s potravou. Hlavným zdrojom nákazy je surové alebo nedostatočne tepelne upravené mäso alebo potraviny kontaminované mačacími výkalmi (zelenina, ovocie). Možný je tiež priamy prenos po kontakte s mačkou alebo s mačacími exkrementami neumytými rukami do úst, to je ale skôr výnimka a je možné tomu zabrániť dodržiavaním hygieny. V mnohých prípadoch prebieha ochorenie celkom nepozorovane, môžu sa vyskytnúť mierne ťažkosti pripomínajúce chrípku a zväčšenie lymfatických uzlín na krku. Jednoznačné symptómy ale neexistujú, diagnóza je možná len stanovením protilátok v krvi. Viac o toxoplasmóze si môžete prečítať tu.

zdroj: wikipedia

O autorovi Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *