Plánujete si, kedy sa vám narodí dieťa?

tehotenstvo.jpgKeď sme plánovali naše prvé dieťatko, neuvažovala som vôbec o tom, kedy by som chcela, aby sa narodilo. Dôležitejšie bolo, že sme ho chceli a tak nám to bolo jedno. Teraz, s odstupom 7-mich rokov pri plánovaní ďalšieho dieťatka už rozmýšľam nad tým, že by som chcela, aby sa narodilo v úplne inom ročnom období ako to prvé.

Lenka sa nám narodila v septembri, bolo vtedy našťastie ešte krásne, teplo, lenže za pár dní prišlo obdobie dažďov, Lenku sme museli teplo obliekať, bola zima, prechádzky boli krátke, pretože začalo mrznúť, o sušení plienok a oblečenia ani nehovorím. A tak som sa rozhodla – druhé dieťatko chcem, aby sa narodilo na jar, bude čoraz teplejšie, dieťatko bude môcť spávať dlhšie vonku v kočíku, oblečenie bude krásne voňať, pretože sa bude sušiť na čerstvom slniečku, proste pohodička. Za takúto alternatívu hovorí aj ďalšia vec – v období počatia, začiatkom leta, už nebývajú chrípkové epidémie a mamičke nehrozí, že by v prvých troch mesiacoch prekonala takúto virózu, ktorá je práve v tomto období veľmi nebezpečná.

Nie všetkým rodičom sa však doporučuje, aby sa im narodilo dieťatko na jar a v lete, pretože je dokázané, že u detí, ktorých rodičia majú senné a peľové alergie, alebo sklon k nim, je väčšie riziko vzniku alergií, hlavne počas prvých troch až šiestich mesiacov ich života. Doporučuje sa, aby sa takéto deti radšej narodili na jeseň a v zime, aby mal detský organizmus dosť času vybudovať si dostatočnú imunitu.

Na rozdiel od toho deti narodené v zime sú náchylnejšie na astmy. Astma má väčšinou pôvod v roztočoch žijúcich v domovom prachu, ktorým sa darí vo vykurovaných, neveteraných domoch a v kobercoch. Preto ak sa chcete vyhnúť takému riziku, pre vaše “zimné” dieťa môžete spraviť aspoň to, že budete pravidelne vetrať dom, odstránite z domu čo najviac kobercov a nahradíte ich plávajúcimi podlahami.

V každom prípade, či už dieťa plánujete, alebo nie, niekedy prílišná snaha o načasovanie otehotnenia dopadne úplne naopak a dieťatko nepríde ako na povel. Príroda tiež vie, kedy je mamička pripravená aj psychicky aj telesne na otehotnenie. Takže držme si palce, nech sa nám podarí otehotnieť vtedy, kedy chceme!

O autorovi Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

Názor k “Plánujete si, kedy sa vám narodí dieťa?

  1. Ahojky, snažíme se s manželem o miminko a vnejbližší době si chci zkusit udělat těhotenský test. Dle info od kamarádky si chci koupit těhotenský test Predictor Early…je prý extrémně citlivý a měl by těhotenství ukázat již 4 dny před očekávanou menstruací. Kdo ho vyzkoušel?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *