Pár rád pre maminky čakajúce dvojičky

dvojicky.jpgTak tu mám niečo pre nastávajúce dvojičkové maminky. Tieto rady som našla pri surfovaní po internete a zdalo sa mi to veľmi vhodné a nápomocné. Predsa len, čakať dvojičky je trošku náročnejšie pre maminky z fyzickej aj psychickej stránky.

1. čo najskôr ostať doma
Najneskôr v 20. týždni tehotenstva zostaňte doma na „peenke“. Viem, aká ťažká býva v rodinách finančná situácia a že je potrebná každá koruna, keď sa chystajú na svet dve deti. Ale žiaden finančný obnos nenahradí investíciu zo srdca mamičky a vedomie, že je naozaj dôležité ostať doma a odpočívať aspoň tri hodiny počas dňa! Deti sú šťastné, spokojné a zdravé aj vo svojich skromných podmienkach!

2. výbavičku pripraviť s predstihom
Výbavičku pre deti si radšej začnite zháňať v predstihu. Mamičky, ktoré potom musia ležať v nemocnici len zbytočne stresuje, že nemajú pripravené veci pre bábätká a tí najbližší majú starosti, aby všetko pripravili dobre. Pokiaľ mamička nemusí úplne ležať, doporučujem začať s výbavičkou už v 20. týždni tehotenstva.

3. čo najviac odpočívať
Naozaj odpočívať! Polihovať, alebo pohodlne sedieť tri hodiny denne! Tri hodiny som si len tak nevymyslela. Je to čas, za ktorý mamička načerpá silu a cíti sa sviežo.

4. nesťahovať sa
Vyhnúť sa sťahovaniu a úpravám bytu na poslednú chvíľu. Z osobnej skúsenosti viem, že mamičky, ktoré riešili bytovú situáciu fyzickými silami, porodili skôr. Je lepšie prenechať záťaž na manžela a na rodinu. Hoci je nutkanie pomáhať a zúčastňovať sa úprav obrovské, naozaj sa nevyplatí!

5. pýtať sa
V prípade akýchkoľvek nejasností o viacpočetnom tehotenstve kontaktujte viac lekárov. Nebráňte sa vnútornému inštinktu nedôvery. Pokiaľ niečomu nerozumiete, radšej sa trikrát opýtajte aj za cenu, že si budete pripadať hlúpo.

6. nepodceňujte príznaky pôrodu
Nepodceňujte časté „tvrdnutie brucha“. Bežte k lekárovi radšej dvakrát zbytočne, ako raz neskoro. Pokiaľ sa necítite dobre, večer máte podozrenie, že sa pôrod rozbieha, choďte radšej ihneď rovno do pôrodnice, kde sa vedia postarať o predčasne narodené deti. Pôrod sa podaním infúzie môže aj zastaviť a pre deti, ktoré sa snažia na svet pred 30. týždňom tehotenstva je dôležitý každý deň v brušku. Lekári môžu aplikovať liek na dozretie pľúc, ktorý pri predčasnom vstupe do života deťom aspoň trochu pomôže.

7. volajte 112 (tiesňové telef. číslo na zdravotnú záchrannú službu SR)
Nezdráhajte sa volať prípadne i zdravotnú záchranku. Volajte, ak krvácate z rodidiel!

8. nebráňte sa hospitalizácii
V prípade nutnosti sa nebráňte pobytu v nemocnici. Iste, nikomu nie je príjemné tráviť dlhé týždne odlúčením od rodiny, ale o čo dlhšie vydržíte ležať na lôžku v nemocnici, o to viac si uľahčíte život s prípadne predčasne narodenými deťmi.

9. aj partner trpí
Majte na pamäti, že aj váš partner nesie situáciu veľmi ťažko. Je to aj preňho stresujúce. Nevyčítajte a neobviňujte. Berte všetko ako životnú výzvu.

10. prečo ja?
V prípade, že sa už pôrod nedá oddialiť, buďte statočná, nepýtajte sa: „Prečo práve ja mám tu smolu?“ Berte to tak, že túto skúšku „niekto“ nachystal práve pre vás, aby ste spoznala niečo, čo býva rodičom „bezproblémových“ detí úplne utajené. Aby ste spoznala niečo, čo vás v živote len zocelí.

Autor: pravdepodobne Froschka, ak sa nájde pôvodný autor, upravím 🙂

O autorovi Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

2 názory k “Pár rád pre maminky čakajúce dvojičky

  1. Mamicky,aj ja patrim medzi tie vybrane dvojcekovske maminky a mozem povedat,ze mi velmi pomohli sa na tuto streku pripravit v clube Lilly a za to,ze cakam dvojicky som platila len polovicu ceny kurzu.Este sme sa smiali,ze keby to boli trojicky,tak by som platila este menej.Su dobry a vela som sa na ich kurze naucila.

  2. Ahojte som matka 5 deti a cakam dvojicky.financne niesme naj .a potrebovala bi som daku pomoc na kocik a vibavu porate mi prosim kde sa mam obratit o pomoc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *