Oslava prvých narodenín

Veru, ani sme sa nenazdali, a náš Samko už oslávil prvé narodeniny. Ten rok strašne rýchlo ubehol a zrazu máme doma ročného šibala. Pri tej príležitosti sme mu spravili narodeninovú oslavu. A ako by mala taká oslava prvých narodenín vyzerať? Či už plánujete uzavretú oslavu narodenín len s rodinou alebo veľkú oslavu s priateľmi, oslava prvých narodenín vášho dieťatka bude určite zvláštna – minimálne pre vás a ostatných dospelých a staršie deti. Vaše dieťatko si ju ale nebude vôbec pamätať, pripomínať mu ju budú len fotografie alebo videozáznam. To ale neznamená, že vy sa nemôžete preto zabaviť 🙂

Koho pozvať
Na oslavu prvých narodenín sa zvyčajne pozývajú starí rodičia a krstní rodičia. Väčšie príbuzenstvo môžete pozvať, pokiaľ máte také zvyky, že chodí gratulovať celá rodina. Ale pamätajte, dieťa môže byť z prílišného množstva ľudí, ktorí si ho budú podávať, zmätené a nervózne. A nechcete určite stráviť oslavu tým, že ho budete musieť tíšiť.
Pamätajte ale, že pokiaľ ste vy ako pozvaný hosť na oslavu, nechodí sa na oslavy počas choroby, s teplotou, kašľom, aby ste nenakazili oslávenca, alebo aj ostatných členov rodiny.

Vybrať čas
Na oslavu zvoľte taký čas, aby to vyhovovalo vám a hlavne času spánku a bdenia pre vaše dieťatko. Nie je nič horšie ako mrzuté, nevyspatá dieťa, ktoré silíme do bdenia kvôli foteniu, stískaniu, bozkávaniu. Dieťatko bude iba zbytočne mrzuté. Preto zvoľte hodinu tak, aby boli dieťatko čerstvo naspinkané a najlepšie najedené. Takisto dĺžka oslavy by mala byť primeraná veku dieťaťa a potrebám jeho spánku. Dve až tri hodiny je ideálne.

Vybrať miesto
Oslavy takéhoto typu je najlepšie robiť doma. Dieťa sa tam cíti najbezpečnejšie a je “vo svojom”. V lete môžete urobiť slávnosť v záhrade, v zime skôr v interiéri. Pokiaľ máte ale malý byt a chcete pozvať viac ľudí, vyberte si príjemnú, útulnú reštauráciu, alebo podnik, kde budete mať súkromie a kde budete môcť dieťa bez obáv pustiť pobehať si aj po zemi, že sa zašpiní, alebo si ublíži.

Vybrať tému
Téma oslavy nie je dôležitá pre vaše ročné dieťa alebo jeho detských gratulantov. Môžete staviť na farebnosť doplnkov, ako sú obrus, servítky. Môžete vyzdobiť miestnosť balónikmi, s ktorými sa dieťatko bude môcť aj pohrať, môžete rozmiestniť po stole alebo zavesiť na šnúru fotky s portrétmi vášho oslávenca od narodenia po 1. rok.

Jedlo
Pripravte jednoduché jedlo – najviac z neho pravdepodobne aj tak zostane na zemi! Jedlá do ruky sú vhodné tak pre deti ako aj pre dospelých. Pripravte chlebíky, jednohubky, najlepšie také, aby ich prípadne mohlo zjesť aj vaše dieťatko, ak si nejaké uchmatne. Vyhnite sa podávaniu orieškov, tvrdých cukríkov, popcornu, ktoré by mohli byť nebezpečné pre malých.
Ak chcete robiť tortu, rozmyslite si, či chcete robiť tortu jedlú pre vás alebo pre dieťa. Z vlastnej skúsenosti viem, že dieťa torte neublíži, tak radšej pripravte tortu požívateľnú pre vás dospelých a ozdobenú k príležitosti narodenín dieťatka. Ja som sa rozhodla vyzdobiť tortu zimným motívom, nakoľko Samko je narodený v decembri. Tortu nejedol, s bratrancami ďobkali do marcipánu, takže sme urobili dobre, že sme nerobili detskú tortu.

Darčeky
Vaše deti sa potešia hračkám, ktoré vydávajú zvuk alebo svietia, takže dobrou voľbou sú malé “aktívne centrá”. Nikdy nie je príliš skoro na čítanie, takže malé leporelá sú perfektnou zábavkou pre zvedavé dieťatko. Možno budete skôr uvažovať o veľkom darčeku, ako sú odrážadlá, hojdacie zvieratká. A pokiaľ máte už dosť hračiek, vášmu dieťatku nebude prekážať, ak mu niekto prinesie oblečenie.

Hry a aktivity
Príliš hlučná hudba a praskajúce balóny môžu spôsobiť nervozitu vášho dieťatka . Prečo namiesto toho nepúšťať detské pesničky v pozadí a tancovať s vašim dieťatkom? Určite sa mu to bude páčiť. Alebo malé hry na schovávačku, naháňanie sa pomedzi stoličky po štvornožky alebo malé rečňovánky. A samozrejme že sa mu bude páčiť rozbaľovanie darčekov. Niekedy dokonca šušťajúci papier zabaví dieťa viac ako samotný darček 🙂

Veľa zábavy pri oslave a všetko najlepšie oslávencovi!

O autorovi Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *