Nadprodukcia mlieka – II. časť

dojcenie11

Stratégie na zníženie tvorby mlieka

Zmenou spôsobu kŕmenia bábätka môžete znížiť celkové množstvo mlieka, ako aj množstvo laktózy, ktoré dieťa získava, pričom zvýšite množstvo tuku. Keďže matkám s nadprodukciou sa často tvorí dostatok mlieka na jedno celé nakŕmenie v každom prsníku, jedna stratégia, ktorá môže byť veľmi úspešná, je kŕmiť dieťa iba na jednom prsníku počas jedného kŕmenia. Ak sa chce vaše dieťa dojčiť do dvoch hodín znova, sledujte, ako reaguje, keď mu ponúknete znova tú istú stranu.

Počas nasledujúcich dvoch hodín ponúkajte iba jeden prsník. V prsníkoch by sa mala znížiť tvorba mlieka, pretože mlieko sa odstraňuje menej často. To pomáha regulovať tvorbu množstva mlieka a napĺňať skutočné potreby dieťaťa a zároveň redukovať množstvo predného mlieka a laktózy, ktoré dieťa získava (3). Keď nechávate dieťa na tom istom prsníku dlhší čas, to zároveň zaisťuje, že vaše dieťa úplne vyprázdňuje prsník a dostáva kalorickejšie zadné mlieko.
Ak cítite nepohodlie v prsníku, ktorý práve nepoužívate, skôr než ste pripravená znova z neho dojčiť, môžete si z neho chvíľu (20-30 sekúnd alebo menej) rukou odstriekať alebo odsať iba toľko mlieka, aby sa vám uľavilo. Neodsávajte príliš veľa, aby ste tým nedávali signál vašim prsníkom na produkciu ešte väčšieho množstva mlieka. Existuje určitá bielkovina v mlieku nazývaná „inhibítor laktácie“, ktorá sa začína množiť a koncentrovať, keď sa mlieko určitý čas neodstraňuje. Táto bielkovina potrebuje určitý čas na dostatočné vytvorenie, aby začala účinkovať na prsník v zmysle zníženia produkcie mlieka. Tým, že odstránime len trochu mlieka na uvoľnenie prsníka, ale necháme prsník stále dosť plný, aby signalizoval „potrebu znížiť tvorbu mlieka“, väčšina matiek môže znížiť tvorbu mlieka bez rizika upchatých mliekovodov alebo infekcie prsníka. Veľa matiek zistilo, že studené obklady – chladné surové zelené kapustné listy alebo vrecko mrazeného hrášku – pomáhajú uľaviť a zredukovať opuch z preplnenia.

To, že je stratégia kŕmenia dlhší čas iba na jednej strane účinná, poznáte podľa toho, že dieťa bude menej nepokojné, bude sa zdať viac uspokojené medzi jednotlivými kŕmeniami a jeho stolica bude menej vodová a žltšia. Dieťa bude tiež menej sŕkať, menej mu bude zabiehať a menej sa bude zadúšať počas kŕmenia, pretože mlieko netečie tak rýchlo.
Ak zistíte, že dieťa má stále ťažkosti po 4 až 7 dňoch kŕmenia na iba jednom prsníku počas jedného kŕmenia, možno potrebujete dojčiť na iba jednom prsníku počas dlhšej doby (2 až 3 kŕmenia alebo dokonca viac), aby ste ešte viac znížili produkciu mlieka. Niektoré matky s extrémnou nadprodukciou možno potrebujú kŕmiť na jednom prsníku počas 12 hodín. Je najlepšie predlžovať čas na jednom prsníku veľmi pomaly a opatrne, predlžovať, iba ak sa tvorba mlieka neznižuje. Kŕmenie na jednej strane príliš dlho by mohlo viesť k prílišnému zníženiu tvorby mlieka. (Väčšina matiek s nadprodukciou tvrdí, že je ľahké obnoviť primeranú tvorbu mlieka po niekoľkých odsatiach.)

Ak máte priveľkú nadprodukciu a stratégia kŕmenia na jednej strane dlhší čas nefunguje, možno potrebujete skúsiť niečo radikálnejšie, čo spočiatku zahŕňa odsávanie. Začnite odsávať obidve strany dôkladne, až kým budú prsníky celkom mäkké, asi hodinu pred kŕmením. Potom kŕmte na jednom prsníku niekoľko kŕmení, až kým prsník nie je úplne mäkký a uvoľnený a druhý prsník začína byť neznesiteľne plný. Keď máte pocit, že je prsník neznesiteľne plný, vymeňte strany a kŕmte na druhom prsníku, až kým prvý prsník nezačne byť neznesiteľne plný. Možno bude nevyhnutné odsávať obidve strany aj druhý raz za deň, s cieľom uvoľnenia a aby sa predišlo upchatiu mliekovodov. Počas niekoľkých nasledujúcich dní pokračujte s kŕmením na jednom prsníku dovtedy, kým sa druhý nepreplní. To znamená nechať dieťa na jednej strane pocas niekoľkých hodín pred presunutím na druhú stranu. Ak vaše telo dostane signál „preplnenia“, bude odpovedať znížením tvorby množstva mlieka a odsávanie by ste postupne mali prestať potrebovať.

Ak použitie týchto techník nezlepší podstatne kŕmenie, možno bude nevyhnutné použiť razantnejšie prostriedky na zníženie tvorby mlieka. Laktačná konzultantka vás a vášho lekára môže informovať o tom, ako zvládnuť nadprodukciu použitím liekov a bylín. V určitých situáciách 4-7-dňové užívanie nízkych dávok orálnych antikoncepčných tabliet, obsahujúcich estrogén i progesterón, môže znížiť tvorbu mlieka na prijateľnejšiu úroveň. Šalviový čaj pomohol niektorým matkám znížiť tvorbu mlieka, ako aj konzervatívne použitie pseudoefedrínu (Sudafed, Halofed, Novafed). Niektoré matky tiež zistili, že mentolové cukríky a kvapky na kašeľ obsahujúce mätu priepornú, mätový čaj, šalviu a tymián pomáhajú znižovať tvorbu mlieka, aj keď tých kvapiek na kašeľ muselo byť asi značné množstvo, aby to pomohlo matke, ktorá má vážny problém.

Stratégie znižovania sily vypudzovania mlieka

Keď sa matke tvorí veľké množstvo mlieka, jej vypudzovací reflex bude silnejší. Všetko to mlieko, ktoré sa leje mliekovodmi, môže byť viac než dieťa dokáže zvládnuť. Je to ako pokúšať sa piť zo záhradnej hadice, ktorá strieka naplno a ležať pri tom na chrbte. Okrem sŕkania, zabiehania a kašľania, keď sa mlieko spustí, dieťa sa možno pokúša kontrolovať tok mlieka odťahovaním sa a plytkým prisatím. Plytké prisatie môže byť veľmi bolestivé pre matku. Alebo dieťa môže
jednoducho zatlačiť v snahe spomaliť tok, čo môže matka pociťovať ako „hryzenie“. Dieťa môže tiež vrieskať a prehnúť chrbát, aby vám dalo najavo, že je potrebné niečo zmeniť.
Niekedy sa odporúča, aby si matky, ktoré majú nadprodukciu alebo nadmerný vypudzovací reflex (let-down), rukou odstriekali alebo odsali približne 30 ml mlieka pred kŕmením, aby sa spomalil tok mlieka. Avšak táto prax býva kontraproduktívna, pretože odstraňovanie tohto mlieka z prsníkov zvyšuje tvorbu mlieka, ktorá potom ešte viac zvýši silu toku.
Existuje veľa stratégií, ktoré pomáhajú zvládnuť silné vypudzovanie mlieka bez toho, aby sa zvýšila tvorba mlieka. Umiestnenie dieťaťa do zvislej polohy tak, že jeho hlava je vyššie než prsník, mu umožní väčšiu kontrolu počas kŕmenia. Alebo sa dajte do takej polohy, aby ste boli opretá dozadu a aby dieťa bolo takmer celkom hore na vás po tom, čo sa prisaje. V tejto polohe musí mlieko tiecť „hore brehom“, čo zníži silu vášho vypudzovacieho reflexu. Niektoré matky tvrdia, že „nožnicový“ úchop dvorca s bradavkou medzi ukazovákom a prostredníkom pomáha obmedziť tok mlieka. Iná možnosť je aplikovať tlak na boku vášho prsníka častou dlane pod palcom. (Pokúste sa meniť polohu vašej ruky, aby ste sa vyhli zovretiu mliekovodov a nechcenému upchatiu.) Je možné, že pomôže začať dojčiť hneď, ako sa dieťa prebudí zo spánku. Bude sať jemnejšie, keď je ešte rozospaté. Ak dieťaťu začne zabiehať, dieťa začne kašľať, dajte ho dole z prsníka a nechajte mlieko striekať do uteráka alebo plienky. Znova prisajte dieťa, keď zoslablo vypudzovanie mlieka.

Veľa matiek s nadprodukciou tvrdí, že dojčenie v polohe v ľahu na boku uľahčuje krmenie, pretože mlieko tečie z prsníka horizontálne bez gravitačnej sily a dieťa môže nechať nadbytočné mlieko kvapkať namiesto toho, aby ho muselo všetko prehltnúť. (Umiestnite pod seba a dieťa uterák, aby nadbytočné mlieko odtekalo.) Použite zrolovanú prikrývku a podpierajte ňou chrbát dieťaťa, aby sa od vás neodťahovalo. Ak ležíte spolu dole aj pri ďalšom kŕmení a chcete ponúknuť druhý prsník, môžete sa pretočiť spolu s dieťaťom na vašu druhú stranu tak, aby druhý prsník ležal na posteli a aby z neho netieklo „dolu kopcom“ zo zvýšenou silou.

Možno zistíte, že poloha na boku v ľahu je trochu zložitá na naučenie a že nie je také ľahké dosiahnuť dobré prisatie poležiačky. Niekedy pomáha umiestniť dieťa tak, aby bradavka smerovala k jeho nosu, jeho krk bol pretiahnutý a ono sa dívalo hore na prsník, keď saje. Niektoré matky prisajú dieťa na prsník, kým sedia a potom sa pomaly zvalia do ležiacej polohy na bok, držiac dieťa jemne, ale pevne, aby ostalo prisaté. Jeden veľký prínos vyplývajúci z dojčenia poležiačky je ten, že sa môžete nechať uniesť spánkom, kým sa dieťa dojčí. Nebojte sa, že by dieťa mohlo mať problém s dýchaním; dieťa dá prednosť vzduchu pred jedlom. Takže pokiaľ okolo jeho hlavy nie sú žiadne vankúše alebo prikrývky, bude schopné hýbať voľne hlavou, keď skončí s dojčením. Možno si položí hlavu na prsník ako na vankúš. (Upozornenie: matky s veľmi veľkými, vankúšovými prsníkmi potrebujú dať zvlášť pozor, aby dieťa malo priestor hýbať hlavou.)

Niektoré deti sa vyrovnávajú so silným vypudzovacím reflexom matky tak, že naraz vypijú len málo mlieka, dojčenie prerušujú a často začínajú. Je to takmer akoby sa tešili z viacerých chodov jedla. To je úplne v poriadku; umožnite dieťaťu prisať sa a prestať sať, ako potrebuje a uistite sa, že mu stále ponúkate ten istý prsník, aby malo príležitosť dostať tuk.
Hoci môže byť pokušením naťahovať intervaly medzi kŕmeniami, keď máte boľavé bradavky, kŕmením dieťaťa predtým, než extrémne vyhladne, predíde tomu, aby dieťa salo príliš silno, čo nielenže bolí, keď už sú bradavky boľavé, ale môže spôsobiť ďalšie poškodenie bradaviek. Nadmerne silné satie môže tiež spôsobiť silné vypudzovanie mlieka, čo stažuje kŕmenie.

Ďalšie problémy spojené s nadprodukciou

Nadprodukcia môže prispieť k vytekaniu mlieka. Keď z prsníkov vyteká mlieko v nevhodných momentoch, aplikujte tlak na bradavky tlačiac ramená alebo dlane pevne proti hrudi počas niekoľkých minút. Niektoré matky tvrdia, že ošpliechanie bradaviek studenou vodou alebo ich jemné potretie ľadom každé tri až štyri hodiny pomáha zmenšovať vytekanie. Väčšina matiek tvrdí, že vytekanie zjavne ustupuje po niekoľkých prvých mesiacoch.
Hoci väcšina dojčených detí si nepotrebuje veľa odgrgnúť, matky, ktorým sa tvorí veľa mlieka, tvrdia, že ich deti naberú viac vzduchu počas kŕmenia a sú zaplynené od nadmernej laktózy. Časté odgrgnutie minimalizuje problémy z prehltnutého vzduchu. Nezabudnite dať dieťa radšej naspäť na prvý prsník namiesto toho, aby ste vymenili strany po odgrgnutí.
Keď sa snažíte zvládať nadprodukciu, nezdráhajte sa obrátiť na certifikovanú laktačnú kozultantku o pomoc pri riešení tohto frustrujúceho, ale nie zriedkavého problému s dojčením.

Zhrnutie stratégií na redukciu tvorby mlieka a sily vypudzovacieho reflexu

 • Dojčite na jednej strane pri každom kŕmení a ponúkajte aj naďalej tú istú stranu najmenej dve hodiny do najbližšieho celého kŕmenia.

  • Postupne predlžujte čas kŕmenia z jedného prsníka, ak je to nevyhnutné.

  • Ak táto stratégia nie je efektívna, skúste metódu dôkladného odsávania prsníkov a potom kŕmenia na jednom prsníku dovtedy, kým nie je druhý neznesiteľne plný.
 • Ak máte pocit, že je druhý prsník neznesiteľne plný prv, než na ňom chcete dojčiť, odsajte alebo ručne odstriekajte prsník len na chvíľu na uvoľnenie tlaku.
  • Použite studené surové zelené kapustné listy alebo vrecko mrazeného hrášku na uvoľnenie nepohody a naliatia.
 • Nakŕmte dieťa predtým, než nadmerne vyhladne, aby ste minimalizovali silné satie.
 • Skúste meniť dojčiace polohy.
  • Matka opretá veľmi dozadu

  • V ľahu na boku (nechajte mlieko odkvapkávať).
 • Použite nožnicový úchop alebo bok ruky a stlačte mliekovody na zmenšenie sily vypudzovacieho reflexu.
 • Ak dieťaťu zabieha alebo kašle, dajte ho dole z prsníka a nechajte striekať mlieko na uterák alebo do plienky.
 • Dovoľte dieťaťu prisávať sa a prestať sať na požiadanie.
 • Nechajte dieťa odgrgnúť častejšie, ak je plynaté.
 • Znížiť tvorbu mlieka môžu pomôcť určité byliny a lieky, používajte s rozumom.

Použité odkazy:
[1] Livingstone, V. Too much of a good thing. Maternal and infant hyperlactation syndromes. Can Fam
Physician 1996 Jan; 42:89-99.
[2] Smillie, C., Campbell, S., Iwinski, S. Hyperlactation: How left-brained “rules” for breastfeeding can
wreak havoc with a natural process. Newborn Infant Nursing Rev 2005; 5(1):49-58.
[3] Newton, M. and Newton, N. The let-down reflex in human lactation. Pediatrics 1948; 33:69-87.
2.)http://www.justmommies.com/articles/articles13.shtml

Zdroj: s láskavým dovolením OZ Mamila

O autorovi Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *