Keď rastú zúbky

zuby.jpgZúbky sa deťom začínajú prerezávať zvyčajne vo veku 6 mesiacov, no výnimkou nie sú prvé zúbky už niekoľko týždňov po narodení alebo až v 12. mesiaci. Prerezávajúci sa zúbok spoznáme spoľahlivo podľa začervenaného zdurenia ďasien. Niekedy býva zružovelá a teplejšia i tvárička na strane rastúceho zúbka. Dieťa intenzívne sliní, zle spí, máva i niekoľko dní trvajúci redšiu stolicu, menej pije a je, môžeme spozorovať i zvýšenú teplotu. Ako môžeme dieťaťu v takúto chvíľu pomôcť?

V obchodoch dostať špeciálne hryzátka, ktoré sa dávajú na pár hodín do mrazničky, aby chladili na detských ďasnách a priniesli čiastočnú úľavu. Deti radi hryzú do suchého, ochladeného koreňa sladkého drievka. Tlak koreňa na ďasná pomáha zúbku na svet, naviac je drievko sladkasté a obsahuje protizápalovo pôsobiace látky. Ak ho nemáme k dispozícii, nahradí ho chlebová kôrka. Musí byť len dostatočne veľká, aby u najmenších detí nehrozilo jej prehltnutie. Z homeopatík sa osvedčila Chamomilla. Určite nedávajte dieťaťu lieky proti bolesti alebo dokonca lieky na spanie, ich vedľajšie účinky mnohonásobne prevýšia prínos v podobe krátkej úľavy od bolesti.

A nakoniec ešte poznámka k čisteniu zúbkov: čistiť je treba už úplne prvý zúbok. Je dobré navyknúť dieťa na čistenie 2x denne. Obmedzenie cukru v potrave je tou vôbec najlepšou prevenciou zubného kazu. Fluoridy v zubných pastách neriešia príčinu vzniku zubného kazu, iba následky. 

O autorovi Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

3 názory k “Keď rastú zúbky

  1. Super clanok! Na doplnenie: vytierat gazou by sa mali ustocka babatka po kazdom piti mliecka uz od narodenia, aby si zvykalo na pocit cistoty v ustej dutine.

  2. Ahojte prosim vas pekne neviete mi niekto poradit co s bolestou zubkou gely ani hryzatka nam nepomahaju uz som zufala???? dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *