Imelo patrí k Vianociam

imeloVetvička imela by nemala chýbať cez Vianoce v žiadnej domácnosti. Čím viac je na vetvičke bielych bobuliek, tým väčšie šťastie vás má čakať podľa povery v novom roku.

Imelo v starých zvykoch
Táto vždyzelená rastlina je odpradávna zastrená akýmsi tajomnom a mnohými legendami. Imelo bolo súčasťou pohanských obradov. Bolo symbolom života a ochranným talizmanom. Verilo sa, že vďaka svojim lepivým semenám má moc vyvolať alebo udržať zväzok medzi dvoma osobami opačného pohlavia.

Z Anglicka pochádza zvyk, že muž môže pobozkať každú slečnu či ženu, s ktorou sa stretne pod zaveseným imelom. Za každý bozk sa odtrhne jedna biela bobuľka. Posledná bobuľka sa na imele nechá až do ďalších Vianoc, aby z domu neodišla láska.
Keď sa tento zvyk dostal v stredoveku do Nemecka a Švajčiarska, vešali majitelia nevestincov imelo vedľa červeného lampáša ako prísľub predajnej lásky. V Írsku zase imelo upevnené nad vchodom sľubovalo pútnikom pozvanie k dobrému jedlu a malo brániť čarodejniciam a zlým duchom robiť zlú mágiu. Imelo zavesené nad štedrovečerným stolom malo v Rakúsku zaručiť v ďalšom roku bohatú úrodu.

Podľa jednej z kresťanských legiend rástlo imelo kedysi ako strom. Z jeho vetiev vraj Jozef vyrezal cez Vianoce kolísku pre Ježiška. Po tridsiatich troch rokoch potom strom sťali Rimania. Z jeho kmeňa vyrobili kríž, na ktorom Ježiša ukrižovali. Strom imela potom zoschol do malých kríčkov a rovnako ako veriaci sa živia Kristovým telom, tak i imelo žije zo živín iných stromov.

Z botaniky

Imelo má viac ako tisíc odrôd. Nie je jednoduché ho v prírode nájsť. Je takzvaný poloparazit. To znamená, že nie je úplne závislé na svojich hostiteľoch – listnatých stromoch, hruškách, jabloniach i javoroch. Vtáci roznášajú jeho semená, z ktorých po zakorenení vyrašia listy.

Parazitujúca rastlina nie je svojmu hostiteľovi príliš na obtiaž, potrebuje od neho len vodu a minerály, fotosyntézou si vytvára vlastné živiny. Je takmer nezničiteľná, umiera až so stromom, s ktorým žije. Napríklad na cédroch môžete nájsť imelo staré až štyristo rokov. Rastie i na ihličnatých stromoch, odrody sú však drobnejšie než na listnáčoch.

O autorovi Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *