lisajnik.jpgLišajník
Hubovitá rastlina je známa svojimi liečivými účinkami. Po usušení ho môžete hojne využívať na vypĺňanie aranžmánov. Je možné ho farbiť, sušíme ho uložený najlepšie na novinách v bedničke na tmavom a nie príliš teplom mieste.

lonas.jpgLonas
Bohato kvitnúca letnička. rastlina kvitne žltými guľovitými úbormi. Kvetiny na sušenie režeme pred úplným rozkvitnutím. Odkvitaním strácajú kvety krásnu žltú farbu. Aby nestratili farbu, sušíme ich čo najrýchlejšie v malých zväzkoch.
mach.jpgMach
Mach zbierame v lesoch v úplne suchom stave, najlepšie v lete pri dlhšom období sucha a rozložíme ho na noviny v bedničke. Dobre sa sušia všetky druhy machu. Bedničku nechajte otvorenú. Je ideálny ako podklad pre najrôznejšie dekorácie.
machovka.jpgMachovka
Táto vysoká rastlinka vytvára krásne krehké variabilné kvetenstvo. Často sa pestuje v kulinárstve pre 1 až 2 cm veľké, aromatické sladkokyslé bobule, uložené vo veľkom uzavretom kalichu. Existuje mnoho variant, u nás je najbežnejšia machovka peruánska, pre krásne tvarované a oranžovo až žlto zafarbené kalichy je veľmi vhodná do suchých väzieb.
makovica.jpgMakovice
Mak je u nás rozšírenou plodinou, i keď už nie tak hojne pestovanou voľne na poliach. Nás ale zaujíma sama makovica. Suší sa veľmi ľahko, rozložená na site či vo váze. Zavesenie sa nedoporučuje, aby semienka nevypadávali. Vo väzbe sú makovice pekné i pozdĺžne alebo priečne rozrezané, dostať kúpiť i okrasné varianty.
mesacnica.jpgMesačnica
Vetvená rastlina vytvára purpurovo fialové hrozná kvetov, ktoré sa po odkvitnutí zmenia na lesklé peniažky. Semenníky režeme v období, keď sú vybielené. Vtedy sa ľahko bočné obaly odstránia a jednotlivé časti sa môžu hneď použiť na aranžovanie. Sú pomerne krehké, preto s nimi zaobchádzame opatrne.
mohar.jpgMohar
Dekoračná tráva s 10 – 15 cm dlhým kompaktným okvetenstvom a pevnými steblami. Mohár je nenáročný na pôdu a veľmi jednoduchý na pestovanie. Vysievame priamo na stanovisku. Má rýchly, bujný rast. Zberáme buď skoro ako menšie, ešte napoly zvinuté klásky, alebo naopak úplne dozreté klasy po vytvorení semien, ktoré dodajú väzbe vzdušnosť a luxusný vzhľad. Tráva vhodná do čerstvej väzby a obzvlášť na sušenie. Veľmi dobre sa i farbí. Suší sa zavesený.
sirokokalich.jpgMolucela
Vzpriamene rastúca zaujímavá letnička známa tiež ako Molučanka či ako Írske zvončeky je veľmi vhodná k sušeniu. Nenápadné kvety sú obklopené výraznými zvončekovitými kalichmi. Rastliny na sušenie režeme, keď majú kalichy plne rozvinuté, sýtozelené. Každý praslen sušíme samostatne, veľmi rýchlo v tmavej miestnosti. Zásadne ich nesušíme na prudkom slnku, lebo vtedy kalichy zmenia farbu a nedosiahneme žiadaný efekt. Molucela je po usušení veľmi citlivá na transport. aj manipulácia s ňou je náročná, kalichy pri prudšom náraze alebo dotyku rýchlo opadávajú. Dlhšiu, najmä však stabilnejšiu trvanlivosť zvýšime preparáciou glycerínom. Postupujeme tak, že stonky ponoríme do nádoby s roztokom glycerínu a vody (1:2) až dovtedy, kým získajú voskový vzhľad. Veľmi efektný je i v čerstvom stave do rôznych aranžmánov.
nikandra.jpgNikandra
Rastliny sú podobné machovke. Okrasné sú krídlaté kalichy, ktoré obklopujú vysychavú bobuľu. Jednotlivé kalíšne lístky narastajú, po usušení majú farbu prírodného suchého materiálu. Rastliny zberáme vtedy, keď sú plody suché, nie však celkom otvorené. Sušíme ich v tmavšej miestnosti.
ostrozka.jpgOstrôžka
Letnička, pri ktorej na prvý pohľad nepredpokladáte vhodnosť na sušenie. Plnokveté odrody pôsobia jemne a krehko, ich výrazné farby však zostávajú zachované i po usušení. Podmienkou je včasný zber. Sušíme úplne rozkvitnuté rastliny skôr, ako začnú spodné kvietky opadávať. Vodidlom na správne určenie času rezu na sušenie sú posledné dva neotvorené puky na kvetnom stvole. Neviažeme ich do zväzkov, aby sa kvety nezdeformovali.
ovos.jpgOvos
Tradičná obilnina u nás hojne pestovaná v poľnohospodárstve. Zbierame v priebehu augusta v ešte “zelenom” stave a sušíme zavesený alebo vo váze.
palka.jpgPálka
Túto vodomilnú rastlinku nájdete u nás bežne na brehoch potokov, rybníkov a vo vlhších pôdach. Ako dekorácia je nenahraditeľná a pôsobivá i samostatne vo váze. Dôležité je tobolku pred usychaním prestriekať lakom na vlasy, pretože by mohla prasknúť. Najlepšie ju usušíte vo váze s trochou vody.
paplesnivcek.jpgPaplesnivček
Rastlina je nižšieho vzrastu so striebristo bielymi listami. Má drobnejšie, hnedobiele kvety. Na sušenie ich režeme polorozkvitnuté a sušíme pozvoľne, v malých zväzkoch, kvetmi dolu.
paprad.jpgPapraď
V lesoch bežne rastúcu rastlinku najlepšie vylisujeme medzi novinami. Môžeme vyskúšať ale i glycerínovú metódu.
perovnik.jpgPerovník
Trsnatá tráva , listy má prevísajúce , súkvetia húsenicovité. Výborná na aranžovanie.