Cestovanie v tehotenstve

Stalo sa vám, že ste si v zimnom období objednali zájazd k moru a momentálne ste tehotná a zvažujete, či je pre vás vhodné cestovať v takomto stave? Možno vám pomôžu nasledujúce riadky zorientovať sa v tom, čo môže tehotná žena robiť a čo je už rizikové.

Každá žena prežíva svoje tehotenstvo individuálne a inštinktívne vie, čo si môže dovoliť a čo je už nebezpečné. Ak sa tešíte na svoju predplatenú dovolenku a nemáte rizikové tehotenstvo, nie je dôvod, aby ste sa dovolenky zriekli. Práveže vám možno pomôže uvoľniť sa, zabudnúť na starosti, vychutnáte si dovolenku do sýtosti a pomôže vám nabrať síl do ďalších mesiacov, ktoré vám zostávajú do pôrodu.

Tehotenstvo nie je choroba a tak treba k tomu aj pristupovať, zároveň to ale nie je bežný stav, aby ste mohli prepínať svoje sily. Najvhodnejšie je cestovať až po 4. mesiaci tehotenstva do 7. mesiaca tehotenstva. Do štvrtého mesiaca veľa žien má ranné nevoľnosti a asi by ste si moc z dovolenky neužili a naopak po 7. mesiaci je riziko predčasného pôrodu veľmi vysoké. Dokonca ani poisťovne vám môžu odmietnuť poistiť liečebné náklady v zahraničí.

Určite by ste nemali plánovať v tehotenstve náročné turistické výstupy, alebo dovolenku do krajiny, kde by príliš veľká zmena klimatických podmienok mohla ohroziť vás alebo váš plod. Treba byť v každom prípade pripravený na to, že ak tehotenstvo prebieha akokoľvek bezproblémovo, môže sa stať čokoľvek a možno budete potrebovať odbornú pomoc. Je preto dobré pri akomkoľvek plánovaní dovolenky zistiť si, kde sa nachádza najbližšia nemocnica alebo lekárska pomoc. Nezabudnite si nikde so sebou nosiť svoju materskú knižku.

Cestovať na dlhšie trasy neodporúčajú odborníci týmto rizikovým skupinám žien:
– žena s rizikovým tehotenstvom
– žena, ktorá čaká dvojčatá alebo viac detí naraz
– žena, ktorá už v minulosti potratila
– žena po 28. týždni tehotenstva

Spôsoby cestovania

Autom
Je to asi najpohodlnejší dopravný prostriedok na dlhšie cesty, nie ste obmedzované šoférom autobusu, ktorý vám nezastane všade, alebo ak potrebujete zastaviť častejšie, tak na vás zazerá, robíte si koľko zastávok chcete. Ak cestujete sama, určite nechoďte na dlhšiu cestu, cestujte aspoň s jedným sprievodcom. Nebezpečné to môže byť, ak ste dosť ospalá a mohlo by dôjsť k mikrospánku. Dodržujte pitný režim a zastavujte tak často, ako potrebujete, aj kvôli natiahnutiu tela a nôh. Hlavne neprepínajte svoje sily, ak potrebujete, vyhľadajte motel alebo hotel na prespanie.

Autobusom
Z dôvodu nepohodlnosti a krátkych zastávok je to podľa mňa dosť nepohodlné cestovanie na dlhé vzdialenosti. Mňa osobne dosť boleli kríže len keď som musela cestovať 2 hodiny bez prestávky a to nehovoriac o potrebe navštívenia toalety. Na dlhé trasy by som v žiadnom prípade nedoporučovala použiť autobus.

Vlakom
Asi najvhodnejší dopravný prostriedok pre tehotnú ženu na dlhé vzdialenosti. Môžete sa poprechádzať, meniť polohy, nie ste obmedzovaná zastávkami na toaletu. Ak cestujete na dlhšiu trasu, určite si rezervujte miestenku, alebo lôžkové alebo ležadlové kupé.

Lietadlom
Ak sa chystáte na dovolenku k moru letecky, nie je dokázané, že by to malo nejaký vplyv na bezproblémové tehotenstvo. Napriek tomu si zvážte, či ste ochotná postúpiť riziko zmeny tlaku pri pristávaní a odlietaní lietadla, čo predstavuje zvýšenú záťaž pre organizmus. Pri dlhších letoch hrozí opuchnutie nôh z dôvodu dlhého sedenia, alebo aj nevysvetliteľný strach celkovo z lietania. Ak aj napriek tomu ste rozhodnutá cestovať lietadlom, dodržiavajte nasledujúce rady:
– pite veľa tekutín, najlepšie bez bubliniek
– prechádzajte sa tak často, ak osa len dá. Meňte polohu pri sedení
– pri odlete a pristávaní žujte žuvačku, zabráni to nepríjemnému tlaku v ušiach
V každom prípade sa nedoporučuje cestovať lietadlom po 7. mesiaci tehotenstva.

O autorovi Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

Názor k “Cestovanie v tehotenstve

  1. Je pravda, že tehotenstvo nie je vždy príjemné. Treba počítať aj s komplikáciami a preto je ťažko plánovať dovolenku. Neznamená to že je dobre byť len doma. Treba odhadnúť mieru záťaže a podľa toho skúsiť plánovať destináciu. Najbližšie turistické oblasti sa na Slovensku. Je ich hodne na výber. Zdravá dovolenka sa dá zrealizovať aj na Slovensku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *