Chladný vietor a nízke teploty znížia vlhkosť v našej pokožke, zvýšia jej citlivosť a oslabia tak jej obranyschopnosť. Výsledkom chladom podráždenej kože môžu byť šupinky, pocit pnutia, pálenia, začervenanie a nepríjemné suché fľaky. Vyvarovať sa v zime ľahkým krémom, žiaľ, nestačí. Budete musieť svoju letno-jesennú pleťovú rutinu celkove trošku pozmeniť, no s nasledujúcimi tipmi to zvládnete tak, že sa vám vaša pleť poďakuje.

Dvojkrokové čistenie. Tento typ čistenia a odličovania pleti je v poslednom období doslova návodom odborníkov starostlivosti o pleť na to, ako sa prepracovať k dokonalej pleti bez výrazných nečistôt a nedokonalostí, pretože povedzme si úprimne, pri dôkladnom čistení pleti to všetko začína a čistenie je základ starostlivosti o pleť. Penivé prípravky s obsahom SLS (Sodium Lauryl Sulphate a Sodium Laureth Sulphate), ktoré vašu pleť zbytočne vysušujú, nepoužívajte vôbec. Na dvojkrokové čistenie budete potrebovať:

  1. dva malé uteráčiky, napr. froté alebo mušelínové
  2. olejový odličovač/čistič na pleť
  3. krémový čistič na pleť

Postup: 

Nalejte si do čistej dlane trošku olejového odličovača, vmasírujte ho obomi dlaňami do pleti a krúživými pohybmi si pleť poriadne premasírujte, potom namočte uteráčik do horúcej vody, priložte na tvár (kým ho priložíte už bude len príjemne teplý, nie horúci) a dôkladne všetky líčidlá vrátane maskary zotrite. Tvár si utrite druhým, suchým uteráčikom. Potom celý proces zopakujte s krémovým čističom. Následne je vaša pleť pripravená na aplikáciu pleťového séra a krému.

Tip: na začiatku tohto kroku si tvár môžete najskôr orosiť ružovou vodou alebo minerálnou vodou v spreji.

Tip:  olejový čistič napr. Balea – odličovací olej; Hydrofilný odličovací olej Saloos;  odličovací olej Dermacol – Hyaluron; Clinique – Take the day off; Emma Hardie – Moringa cleansing balm. Krémový čistič napr. Weleda – Mandľové pleťové mlieko; Dr. Hauschka – Čistiaci pleťový krém; Dermacol – Hyaluron odličovací krém, Annemarie Börlind – Jemná čistiaca emulzia System Absolute.

Exfoliácia. Nech budete používať akýkoľvek skvelý a drahý pleťový krém či sérum, ak najskôr pleť nezbavíte odumretých čiastočiek, bude to zbytočné. Na exfoliáciu je vhodný enzymatický peeling. Obsahuje bioaktívne enzýmy získané z ovocných kyselín, ktoré šetrne odstránia zrohovatenú kožu, pôsobia protizápalovo, hydratujú, rozjasňujú, vyhladzujú a dôkladne čistia póry. Séra aj krémy aplikované na takto vyčistenú pleť budú prenikať lepšie do pokožky a vaša pleť tak dokáže lepšie absorbovať účinné látky. Odmenou vám bude krásne prežiarená, spokojná pleť.

Tip: Práve exfoliácia môže spĺňať druhý krok z dvojkrokového čistenia namiesto krémového čističa. Neaplikujte enzymatický peeling však častejšie ako 2x do týždňa. Vyskúšajte napríklad Enzýmový peeling od Annemarie Börlind.

Používajte pleťové séra. Uistite sa, že vaša pokožka aj v zime dostáva dostatočnú vlhkosť, teda hydratáciu, a tiež rovnovážny prídel výživných a účinných látok. Séra s protizápalovým účinkom sú obzvlášť blahodárne pretože pôsobia proti začervenaniu, ktoré vyvoláva chlad a spôsobuje svrbenie alebo popraskanie kože. Vhodné sú tiež séra s obsahom antioxidantov. Dbajte na to, aby vaše sérum bolo neparfumované. Tip: olejové séra napr. od Noili, Liquoil; Kiehl – Midnight recovery; pleťové séra od Institut Esthederm.

Hustejší pleťový krém. Váš denný aj nočný krém nech je počas zimného obdobia hutnejší ako letný, kedy neraz pleti stačí ľahká hydratačná emulzia. Nezabúdajte ani na ruky a pery a do svojej večernej rutiny starostlivosti o seba tiež zaraďte hutnejší krém na nohy.

SPF aj v zime. Starnutie kože najviac spôsobuje slnečné žiarenie nielen to letné, ale aj zimné, najmä ak je napadnutý sneh od ktorého sa slnečné lúče odrážajú. Aj v zime naďalej používajte krém s ochranným faktorom UVA aj UVB. V našich zemepisných šírkach vám bude stačiť SPF 15-20, pri lyžovačke pokojne choďte až do SPF 30 až 50.

Obrázky zdroj: Pexels.com