Ako naučiť dieťa na nočník?

nocnik.jpgVeľký vývinový skok nastane u batoľaťa vtedy, keď dokáže ovládnuť funkciu čriev a močového mechúra. Nemusíte ho to učiť o nič viac ako chôdzu. Závisí to hlavne od jeho prirodzeného vývinu. Iba ho musíte povzbudzovať a dávať mu príležitosť. Nastáva to okolo dvoch rokov, keď si dieťa začne uvedomovať pocit plného konečníka a plného močového mechúra.

Ďalším krokom je rozpoznať vyprázdňovací reflex. Potom sa už dieťa rýchlo naučí pýtať sa na nočník, alebo si ho priniesť samo. Postup však zrejme nebude plynulý. Možno si skôr ovládne črevné funkcie, než močový mechúr, alebo opačne. Aj vtedy, keď mu už prestanete dávať plienky, môže sa stať, že sa ešte sem-tam stane “nehoda”. Navykajte dieťa na nočník vtedy, keď sa nemusí prispôsobiť množstvu ďalších nových situácií a keď vy sama k tomu budete môcť pristupovať uvoľnene. Posaďte ho na nočník vtedy, keď sa s najväčšou pravdepodobnosťou dostaví výsledok (po zobudení). Ak sa mu to podarí, dajte najavo svoju radosť, ale nepreháňajte. Ak sa mu pritrafí “nehoda”, poľutujte ho. Nehnevajte sa naňho a nebuďte podráždená.

Osvojenie si samokontroly počas dňa

 1. Počkajte, kým dieťa na nočník dorastie. Tento čas nastáva vtedy, keď sú splnené tieto predpoklady:
  • vek okolo dvoch rokov (u chlapcov je to neskoršie)
  • keď si dieťa uvedomuje, že sa vyprázdnilo do plienky. Môže vám to dať najavo tým, že bude na plienku ukazovať, alebo vám jednoducho oznámi, čo sa stalo
  • ak je často po vyspatí suché.
 2. Zoznámte dieťa s nočníkom
  Ukážte na nočník a vysvetlite mu, na čo slúži. Nechajte mu ho na dostupnom mieste. Vezmite dieťa so sebou na toaletu. Rozprávajte mu, čo robíte. Ostýchavosť nechajte stranou, malé dieťa zatiaľ nepociťuje hanbu a nechápe ju ani u druhých. Dovoľte mu spláchnuť záchod miesto vás, možno sa mu to zapáči, hlavne keď mu vysvetlíte, že sa splachuje, keď sa vycikáme.
 3. Zvoľte si vhodný čas
  Ideálne je vymedziť si na odvykanie dieťaťa od plienok letné obdobie, keď väčšinu času môžete zostať doma a hrať sa s dieťaťom vonku v záhrade a dieťa môže behať nahé. Uvedomí si, že mu niečo mokré steká po nohách a vtedy mu môžete rozprávať, že pri tom treba čupnúť a vtedy nebude mokré. Pomôžte dieťaťu pochopiť rozdiel medzi “budem cikať”, “teraz cikám” a “vycikal(a) som sa”. Povzbudzujte dieťa, aby vás na to upozorňovalo samo.
 4. Oblečte ho do nohavičiek a často mu pripomínajte používanie nočníka
  Posaďte dieťa na nočník po jedle, pití, spánku, alebo pri akýchkoľvek príznakoch toho, že by ho mohlo potrebovať. Kúpte knihy, kde sú obrázky zvieratiek alebo detí, ktoré sedia na nočníku, pozerajte si spolu obrázky a rozprávajte sa o tom.
 5. Pomôžte mu s nočníkom
  Povzbudzujte ho, aby sedelo na nočníku, ale nenúťte ho. Pomôžte mu stiahnuť si nohavičky a sadnúť si na nočník. Ak sa dieťaťu podarí ohlásiť potrebu, pochváľte ho. Ak dieťa sústavne vstáva z nočníka, navrhnite mu, aby vydržalo sedieť trošku dlhšie. Zabávajte ho pritom hračkou alebo knižkou. Keď to bude bezvýsledné, dovoľte mu vstať a pokračujte v hre. Po úspechu ho vždy pochváľte a zdôraznite, aké je šikovné. Poutierajte mu kvapky moču toaletným papierom. Keď vstáva, podržte nočník a pomôžte mu natiahnuť si nohavičky.
 6. Keď sa mu pritrafí “nehoda”, nekarhajte ho.
  Nemôžete od neho nateraz očakávať, že na nočník už nikdy nezabudne. Ak si pomočí alebo zašpiní nohavičky, nekarhajte ho. Poumývajte mu zadoček a oblečte mu čisté nohavičky. Ak po dvoch týždňoch dieťa neprejaví žiadne známky pochopenia a nehlási potrebu ani občas, tak ešte nie je zrelé na to, aby ste prestali s plienkami. Niekoľko nasledujúcich týždňov mu ich ešte dávajte a potom to opäť vyskúšajte. Môže vás to stáť niekoľko tréningov, kým si privykne na nočník a požiada oň aspoň vo väčšine prípadov, keď ho bude potrebovať.
 7. Denný spánok bez plienky
  Keď už dieťa chodí cez deň na nočník pomerne spoľahlivo a keď už aspoň týždeň bola plienka suchá po dennom spánku, nemusíte mu už na spanie dávať plienku. Možno vás o to samo požiada. Ponúknite mu nočník hneď po prebudení. Denný spánok bez plienok ho pripraví na to, aby v noci vydržalo suché.
 8. Keď idete von
  Až keď sa pomerne spoľahlivo pýta na nočník, môžete mu prestať dávať plienku aj vtedy, keď idete von. Musíte sa však presvedčiť, že sa pred odchodom vyprázdnilo. Do auta ho vezmite bez plienky vtedy, keď ste si istá, že môžete hocikedy zastať. Vezmite si so sebou nočník, náhradné oblečenie a starší uterák pre prípad, že to tentoraz nevyjde.
 9. Prechod na používanie záchoda
  Po niekoľkých týždňoch pravidelného používania nočníka počas dňa skúste dieťaťu navrhnúť, aby si sadlo na záchod. Pripevnite naň detskú dosku, aby malo istotu, že doň nespadne. Zo začiatku mu párkrát pomôžte, kým zvládne vyliezť na záchod, pomôžte mu stiahnuť si nohavičky. Stojte v blízkosti, až kým dieťa nie je s potrebou hotové, utrite mu zadoček a pomôžte mu zliezť dolu. Ak bude chcieť samo spláchnuť, nechajte ho, je to súčasť zábavy. Potom si obaja umyte ruky.

Osvojenie si samokontroly počas noci

 1. Vyčkajte, kým nezbadáte, že dieťa zostáva v noci suché
  Keď už aspoň týždeň má dieťa ráno suchú plienku, môžete ho na noc ukladať bez nej.
 2. Nechajte ho spávať s holým zadočkom
  Prvý týždeň ho ukladajte bez plienky, len v pyžamku. Posteľ môžete chrániť igelitovou plachtou. Dohliadnite, aby pred spaním dieťa išlo na záchod. Noc by malo prespať bez problémov. Keď však pomočí posteľ, jednoducho ešte nie je zrelé na spanie bez plienok.
 3. Keď sa v noci opäť začne pomočovať
  Keď sa po týždňoch alebo mesiacoch spania bez plienky dieťa v noci opäť pomočuje, je to asi spôsobené nejakým silným zážitkom. Nikdy ho za to nekarhajte ani netrestajte. Ak sa v noci zobudí mokré, rýchlo a so súcitom ho poutierajte, prezlečte ho do suchej pyžamy a vymeňte mu plachtu.

O autorovi Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

2 názory k “Ako naučiť dieťa na nočník?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *