Ako naučiť deti upratať si izbu

Asi každý rodič, ktorý má doma dieťa a to má svoju izbu, sa vždy desí vstúpiť do nej s obavou, že bude vyzerať, akoby tam vybuchla bomba. Deti vedia hračky, knižky a ďalšie veci rozhádzať po celej miestnosti rýchlejšie ako tornádo. Pretože často prebiehajú od jednej činnosti k druhej, neporiadku pribúda. A zďaleka nejde len o malé deti. Izby dospievajúcich detí vyzerajú často ešte horšie. Ako vyhrať vojnu s večným neporiadkom v izbe a deti naučiť poriadkumilovnosti?

Dobrá správa na úvod: Aj keď to tak niekedy vyzerá, samotným deťom ani puberťákom sa život v neupratanej izbe nepáči. Aj oni sa cítia lepšie v čistom a usporiadanom prostredí, nehovoriac o tom, že vždy všetko nájdu a ich knižky, časopisy a školské zošity sa neničia. Keď si navyše vytvoria správne návyky, v dospelosti veľmi ocenia, že pre nich nie je problém udržovať poriadok. Vy zase oceníte, že sa s nimi okolo upratovaniu nemusíte dohadovať.

Tri pravidlá pre upratanú detskú izbu

1. Učte deti upratovať, čo najskôr, ako to je možné. Deti už vo veku roku a pol môžu svoje hračky po použití zase dať na správne miesto. Aj keď to pre vás na začiatku znamená viac práce ako úžitku, veďte deti k tomu, aby vám už od najútlejšieho veku pomáhali. Zatiaľ sú veľmi snaživé a ľahko si vštiepia, že pravidelné upratovanie má zmysel.
2. Príklad samotných rodičov je pre deti najdôležitejšie. Keď vo vašej spálni ani nie je vidno podlahu, pretože sa všade povaľuje oblečenie, len ťažko vám deti budú veriť, že je nutné všetko pred spaním upratať.
3. Nepreháňajte to s upratovaním. Dôležité je, aby u vás doma panovala dobrá atmosféra. Pár smietok prachu tak nevadí. Keď by ste despoticky presadzovali takmer sterilnú čistotu, môžete u detí dokonca vyvolať opak. A to nechuť a odpor k upratovaniu.

Ukážte deťom, ako môžu vytvoriť systém, vďaka ktorému budú presne vedieť čo kam upratať. Potrebujú krabice na hračky, ideálne sú také, ktoré im umožnia roztriediť jednotlivé hračky podľa druhu. Vysvetlite im, že potom vždy ľahko nájdu to, čo práve potrebujú. Pripravte pre nich miesto pre batoh do školy, veľké police na oblečenie, držadlá na školské potreby. Presne ukážte, čo kam patrí.

A potom deťom vytvorte pre upratovanie rutinu: Vždy sa pred spaním všetky hračky upracú. Oblečenie sa hneď po zvlieknutí dáva buď do koša na špinavú bielizeň k vypraniu, alebo späť do skrine. Odpadky hádžu hneď do koša. Školské pomôcky si pripravia do aktovky.

Myslite na to, že poriadok sa dosť ťažko udržuje v izbe, ktorá i v upratanom stave preteká vecami. Čas od času môžete naplánovať aj generálne upratovanie, pri ktorom sa s deťmi dohodnete, ktoré hračky alebo oblečenie už nepotrebuje. Tieto veci môžete napríklad spoločne poslať deťom z detského domova, prípadne dať niektorému kamarátovi. Staršie deti možno uvítajú, keď získajú predajom niektorých starších, zachovalých hračiek „prizárobok“ ku vreckovému.

Vysvetlite deťom, že udržovať vlastné veci a vlastnú izbu v poriadku, je známkou dospelosti. A že len ten, kto je toto všetko schopný robiť môže robiť aj ďalšie veci: Chodiť večer s kamarátmi do kina, jazdiť s nimi na výlety bez rodičov, neskôr napríklad riadiť auto. Motivujte deti dohodnutou väčšou odmenou, keď zvládnu svoju izbu udržovať upratanú po dopredu dohodnutú dobu.

Čo radia skúsení rodičia

* Plastové boxy na hračky s deťmi spoločne ozdobte. Na box na plyšáky namaľujte alebo nalepte obrázok medvedíka, na ďalší box nakreslite kúsky stavebnice alebo auta. Deti budú ľahko vedieť, čo kam patrí.
* Z väčšieho upratovania môžete deťom urobiť hru: Pretekajte v tom, kto dokáže rýchlejšie dať všetky hračky do krabice, kto rýchlejšie utrie prach z poličiek. Víťaz môže dostať drobnú cenu.
* Skúste niekedy naplánovať upratovanie tak, aby hneď po ňom pokračoval obľúbený program v televízii, odchod na pieskovisko alebo iná obľúbená aktivita. Deti sa budú snažiť upratovať rýchlejšie.

Usporiadajte veci tak, aby pravidelné upratovanie bolo pre deti čo najľahšie. Keď si hrajú so stavebnicou každý deň, mal by byť príslušný box na stavebnice ľahko prístupný. Zato kolieskové korčule môžete na celú zimu schovať do garáže.

zdroj: topgal.sk

O autorovi Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *