25.-28. týždeň tehotenstva

gravid.jpgSiedmym lunárnym mesiacom tehotenstva pomaly vstupujete do posledného trimestra vašeho nádherného obdobia plného očakávania a určite i nedočkavosti. Termín pôrodu sa blíži priamo míľovými krokmi. Ak by ste porodili predčasne, je veľká šanca na zachránenie vášho drobčeka.

Tieto tri mesiace, ktoré máte pred sebou, využite k získaniu čo najväčšieho množstva informácií o priebehu pôrodu, popôrodnej starostlivosti o bábätko a kojení. Skúste sa prihlásiť do predpôrodného kurzu. Väčšinou každá pôrodnicca takéto kurzy robí. Naučia vás tam správne dýchať, relaxovať, tlačiť a odpovedia vám na vaše otázky, ktoré môžete mať.

Niektoré pôrodnice dokonca môžu spraviť aj prehliadku pôrodnice a novorodeneckého oddelenia. Mali by ste už byť rozhodnutá, v ktorej pôrodnici privediete na svet svoje dieťatko. Zistite si služby, aké vaša pôrodnica poskytuje.

Doba nástupu na materskú dovolenku sa pomaly blíži. Ak sa cítite dobre a nemáte žiadne ťažkosti (zvýšený krvný tlak, tvrdnutie maternice, opuchy nôh… ), nie je dôvod na pracovnú neschopnosť. Avšak zbytočne neriskujte, akonáhle by ste mali nejaké komplikácie, vyhľadajte vášho gynekológa.

Vy a vaše telo

Pribrala ste asi ďalšie dve kilá a obvod pásu sa naďalej zväčšuje. Koncom 7. mesiaca je veľkosť maternice taká, že ju môžete ľahko prehmatať a určiť polohu, v akej sa momentálne vaše dieťatko nachádza. Táto poloha ešte nemusí byť definitívna, dieťatko má stále okolo seba veľa priestoru, aby sa mohlo voľne pohybovať a meniť ju. Všeobecne platí, že hlavička, ktorá je ťažšia ako nožičky miminka, sa ukladá smerom dole k ústiu maternice. Váš gynekológ pri pravidelných kontrolách poslúcha cez vašu brušnú stenu stetoskopom ozvy plodu (srdcovú činnosť). Dobré počutie oziev záleží na hrúbke vašej podkožnej tukovej vrstvy na brušku.

Vaše dieťa

Oproti 6. mesiacu gravidity sa hmotnosť vášho ešte nenarodeného dieťatka zväčší približne o dvojnásobok. V súčasnosti váži až 1200 gramov a vyrastie o ďalších cca 5 centimetrov, teda na 35 centimetrov dĺžky od hlavičky k päte.

Vaše bábätko sa už má k svetu, je veľmi čulé. Má koordinované pohyby, dokáže pevne uchopiť pupočnú šnúru, otvára a zatvára oči a reaguje na svetlo. Má už funkčné hlasívky. Dieťatko môže mať štikútku, ak sa napije veľkého množstva vody.

O autorovi Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *