17. – 20. týždeň tehotenstva

gravid.jpgPokiaľ nepatríte medzi rizikové pacientky, ktoré chodia častejšie na utrazvuk, v 20. týždni budete znovu absolvovať ultrazvuk, aby lekár plod premeral a zistil, či sa dobre vyvíja (priemer hlavy a hrudného koša). Takto sa dajú zistiť vývojové anomálie alebo iné postihnutia. Pokiaľ lekár zistí čokoľvek znepokojujúce, určite vás pošle na špeciálne pracovisko, kde vám vykonajú presnejší ultrazvuk. V tomto období sa dá určiť pohlavie dieťatka, ale ešte to nemusí byť úplne spoľahlivé. V prípade, že sa chcete nechať prekvapiť až do pôrodu, povedzte to radšej lekárovi vopred, aby vám to omylom neprezradil.

Vy a vaše telo

V tomto mesiaci bude na vás vidieť, že ste plná očakávania. Bruško sa vám už začne zväčšovať a pocítíte prví pohyby vášho dieťaťa. Spočiatku sa vám bude zdať, že sa vám v brušku budú robiť bublinky, ale neskôr to prejde do jemného šteklenia až mykania. Ženy, ktoré čakajú druhé dieťa, môžu tieto prvé pohyby vnímať už v 18. týždni, prvorodičky až okolo 20-teho týždňa.

Počítajte s tým, že budete mať časté zmeny nálad. Raz budete šťastná, potom zase smutná až plačtivá. Môžete mávať pesimistické myšlienky ohľadne tehotenstva. Vôbec sa neľakajte, je to úplne bežné. Vo vašom tele sa dejú veľké hormonálne zmeny, ktoré majú vplyv i na psychiku.
Váš týždenný prírastok na váhe je okolo 350 až 400 gramov. Na konci mesiaca budete vážiť cca o 3 až 4 kg viac než pred tehotenstvom, ale je to individuálne.

Čo robiť?

Vaše telo se mení a je treba tomu prispôsobiť i šatník. Je čas zaobstarať si tehotenské oblečenie. V dnešnej dobe nie je problém i v tehotenstve vyzerať atraktívne, pretože na trhu je už dostatok pekného tehotenského oblečenia. Vhodné je kúpiť si aj tehotenské spodné prádlo, hlavne podprsenky, ktoré neskôr využijete aj na dojčenie. V tomto období vám môže dobre robiť plávanie, tak sa neobávajte ísť na plaváreň alebo na kúpalisko, vyhýbajte sa termálnym a prírodným jazerám, aby ste nedostali nežiadúcu infekciu.

Vaše dieťa

17. týždeň
Ruky i nohy má dieťa vyvinuté, rovnako ako kožu a svaly. Vyvíjajú sa chuťové bunky. Plod meria 18 cm a váži cca 185 g.

18. týždeň
Plod si začína uvedomovať zvuky mimo maternice. V tomto období si môžete púšťať upokojujúcu hudbu a dieťatko ju bude tiež vnímať. Je 21 cm dlhý a váži 235 g.

19. týždeň
Rychly rast plodu sa spomaľuje, naopak sa zvyšuje váha. Začína sa tvoriť základ mliečnych zubov. Plod je 23 cm dlhý a váži cca 285 g.

20. týždeň
Dieťatku sa tvorí na povrchu tela miazok, ktorý ho chráni pred plodovou vodou. Plod meria 25,5 cm a váži 340 g.

O autorovi Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *