1. jún – Deň detí

Raz v roku je deň, kedy majú sviatok naše deti. Je to 1. jún. Deti sú to najcennejšie v živote ľudí a zaslúžia si, aby im bol tiež venovaný jeden deň v kalendári, i keď rodičia by si to mali uvedomovať každý deň.

Tento deň si ja osobne pamätám ešte z éry socializmu. Odborové organizácie mojich rodičov organizovali víkendy pre deti, kedy sme sa zúčastňovali rôznych hier, dostávali sme za to rôzne darčeky, väčšinou to boli len reklamné predmety firiem, ale občas sa našli aj sladkosti alebo rôzne hračky.

V školách si tiež deti tento deň nenechajú ujsť, aby to využili. Pamätám si, že my sme na školskú tabuľu hneď ráno napísali “Dnes je sviatok náš, neskúšajte nás”. Všetci učitelia boli zhovievaví a v tento deň sme neboli skúšaní.

V súčasnosti tiež organizujú rôzne nadácie a neziskové organizácie rôzne hry pre deti. Naša obec tiež každý rok v spolupráci s miestnym folklórnym súborom organizuje tzv. “prechádzku rozprávkovým lesom”. Z názvu vyplýva, že sa to koná v lese, pointa je v rôznych stanovištiach, ktorými deti prechádzajú a za zvládnutie rôznych disciplín dostávajú sladkosti. Na každom stanovišti sú ľudia preoblečení za rozprávkové bytosti a na konci deti čaká ježibaba s medovníkovým domčekom. Táto akcia má z roka na rok väčšiu popularitu a tak ani tento rok si to určite nenecháme ujsť.

V tento deň všetkým deťom na svete želám:

 • aby všetky deti mali šťastné detstvo
 • aby netrpeli hladom a smädom, mali domov a dobrých rodičov
 • aby neboli týrané a inak zneužívané dospelými
 • aby ich rodičia nenechali plakať bez toho, aby zistili jeho príčinu
 • aby im rodičia venovali svoj čas nielen počas tohto jedného dňa v roku, ale celý rok
 • a hlavne aby im dali lásku…

História MDD

Tento sviatok bol ustanovený v novembri 1949 uznesením zasadnutia rady Medzinárodnej demokratickej federácie žien. Po prvýkrát sa oslavoval v roku 1950 v 51 krajinách sveta.

O autorovi Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

4 názory k “1. jún – Deň detí

 1. No, tak ja si myslím že to je super článok.

  Ja osobne som si dávala prvý odsek na nástenku v škole. Som totiž nástenkárka.

 2. tak ja si myslim ze tato stranka je trapna a pre deti velmi nebespečná a preto si myslim že by bolo dobré keby sa táto stránka tu neobjavovala

 3. tánička bude asy komplikovaný typ človeka.má svoj názor,ale ten nemusí byt pravdivý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *